Nietypowi rowerzyści na granicy z Finlandią. 2-5 tys. dolarów za przekroczenie rosyjskiej granicy

Eugeniusz Diaczkow
Finlandia przeniosła siły wojskowe na granicę z Rosją. Fińskie władze grożą, że zamkną pozostałe punkty kontrolne na granicy lądowej z Rosją z powodu wykorzystywania przez Rosję nielegalnych migrantów jako broni. A imigranci docierają na fińską granicę masowo rowerami.

W Finlandii trwa budowa tymczasowych ogrodzeń w strefie przygranicznej w punkcie granicznym Vartius w pobliżu granicy z Rosją, a fińskie siły zbrojne pomagają straży granicznej. Finlandia planuje zamknąć wszystkie punkty kontrolne na wschodniej granicy z Rosją. Powodem tego jest fakt, że rosyjscy strażnicy graniczni ułatwiają przekraczanie granicy nielegalnym imigrantom z krajów trzecich.

Struktury ochronne są budowane w bezpośrednim sąsiedztwie barier, tj. tymczasowych barier na granicy państwowej. Jest to środek mający na celu zapewnienie funkcjonowania przejścia granicznego

- powiedział kapitan Jouko Kinnunen, kierownik przejścia granicznego.

Zobacz wideo Finlandia i Polska deklarują wsparcie dla Ukrainy. "Podjęliśmy decyzję o przekazaniu 20. pakietu pomocowego"
Dzisiaj Finlandia spotyka się z podobnym zjawiskiem, z którym my mamy do czynienia od 2021 roku, czyli hybrydowym atakiem na fińską granicę, który jest realizowany poprzez wpychanie grup migrantów na granicę

- powiedział prezydent Andrzej Duda.

Finlandia szykuje siły wojskowe na granicy z Rosją

Finlandia zamknęła wszystkie cztery punkty kontrolne na południowej granicy z Rosją z powodu napływu nielegalnych uchodźców z Somalii. Przejścia graniczne są otwarte tylko na północy kraju, gdzie już 35 uchodźców przekroczyło granicę w ciągu jednego dnia. Istnieje możliwość, że wszystkie punkty kontrolne zostaną wkrótce zamknięte. Denys Pertsew powiedział o tym w ukraińskim kanale Espresso TV.

Finowie podnoszą kwestię konieczności całkowitego zamknięcia granicy na dwa tygodnie. Sytuacja przypomina wydarzenia, które miały miejsce dwa lata temu, kiedy doszło do napięć między Rosją a Finlandią. Wtedy Rosja sprowadziła ponad 2000 uchodźców z Iraku, a teraz są to głównie uchodźcy z Somalii

- powiedział przedstawiciel społeczności ukraińskiej w Finlandii.

Jak informuje Denys Pertsew, według fińskich władz ludzie są przywożeni bezpośrednio na granicę. Po stronie rosyjskiej organizowana jest sprzedaż rowerów i gorącej herbaty. Fińscy urzędnicy informują, że migranci przyjeżdżają samochodem pod granicę, a później w grupach przekraczają ją na rowerze, aby ubiegać się o azyl.

Przekraczanie granicy rowerem stało się popularne po tym, jak Finowie zakazali we wrześniu wjazdu samochodami na rosyjskich tablicach rejestracyjnych. Piesze przekraczanie granicy już wcześniej było niedozwolone.

W Rosji oferują nielegalnym migrantom przedostanie się do Finlandii za 2-5 tysięcy dolarów

- powiedział Pertsew.

Zobacz wideo Finlandia wstąpiła do NATO. Jabłoński: Doskonała wiadomość. To powoduje, że jesteśmy bezpieczniejsi

Rosja ogłosiła protest Finlandii

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało fińskiego ambasadora Antti Helanterä i zaprotestowało przeciwko zamknięciu czterech przejść granicznych. Moskwa nazwała tę decyzję fińskich władz "jednoznacznie prowokacyjną" i "wyraźnie zgodną z próbami dalszego pogorszenia naszych stosunków".

Zamknięcie przejść granicznych narusza prawa i interesy dziesiątek tysięcy obywateli naszych krajów. Decyzja została podjęta pochopnie, bez konsultacji ze stroną rosyjską, która wcześniej była integralną częścią współpracy w zakresie zapewnienia efektywnego funkcjonowania wspólnej granicy

- powiedziała Marija Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych. 

Rosja powtarza kryzys na polsko-białoruskiej granicy w Finlandii?

W ostatnich miesiącach z Rosji do Finlandii przybyło około 100 osób, pochodzących głównie z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Zdaniem ekspertów z ISW plan wojny hybrydowej wykorzystywany przez Rosję na granicy rosyjsko-fińskiej jest zbliżony do kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej w 2021 roku i możliwie, podobnie jak w kwestii Polski, ma na celu destabilizację działań NATO.

Według dostępnych danych wywiadowczych, kierownictwo państwa Finlandii oceniło, że władze rosyjskie były zaangażowane w transport nielegalnych osób ubiegających się o azyl do granicy fińskiej. Fińskie władze doszły do wniosku, że prawo do ubiegania się o azyl gwarantowane przez umowy międzynarodowe straciło na znaczeniu na wschodniej granicy z powodu działań Rosji. Finlandia powinna mieć prawo do odesłania nielegalnych azylantów do Rosji, która przyjęła ich na swoje terytorium, a większość z nich miała pozwolenie na pobyt w Rosji. Jednak fiński rząd uważa, że jest mało prawdopodobne, aby Rosja przyjęła z powrotem choćby jedną osobę. Szef Rady Europejskiej, Charles Michel, wyraził poparcie dla decyzji Finlandii o ograniczeniu przekraczania granicy z Rosją z powodu presji migracyjnej.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ