Protest przewoźników: tiry na tory. Zablokowane ciężarówki pojadą koleją [WIDEO]

Eugeniusz Diaczkow, Andrii Khomenko
Ukraińska kolej poinformowała, że ukraińskie ciężarówki załadowane na platformy kontenerowe pojadą koleją. W ten sposób ukraińscy eksporterzy próbują rozwiązać problem przekraczania granicy ukraińsko-polskiej. Ogólnie rzecz biorąc, sytuacja na granicy pozostaje krytyczna, a straty Ukrainy rosną.

Protest przewoźników trwa już ponad miesiąc. W związku z blokadą ukraińskiej granicy przez polską skrajną prawicę i niektórych polskich przewoźników ciężarówki z Polski do Ukrainy są obecnie dostarczane koleją. Zostało to ogłoszone na oficjalnej stronie ukraińskiego przewoźnika kolejowego Ukrzaliznycia.

Sytuacja na granicy ukraińsko-polskiej

Od 7 grudnia polscy celnicy kontrolują testowy pociąg towarowy, który ma w przyszłości przewozić ciężarówki, załadowany 23 ukraińskimi ciężarówkami. Poinformował o tym Wałerij Tkaczew, zastępca dyrektora departamentu operacji handlowych Ukrzaliznyci, na spotkaniu z eksporterami rolnymi. Według Tkaczewa celnicy tłumaczą opóźnienie koniecznością skoordynowania wymiarów ładunku i dostępności paliwa w ciężarówkach. Z kolei władze Ukrzaliznyci potwierdzili, że ukraińskie ciężarówki załadowane na platformy kontenerowe podróżują koleją. W ten sposób ukraińscy eksporterzy próbują rozwiązać problem przekraczania granicy ukraińsko-polskiej.

Teraz mamy załadowany pociąg na przejściu w Hrubieszowie. Mamy już 23 wagony kontenerowe z załadowanymi ciężarówkami. Postaramy się rozwiązać te kwestie w najbliższej przyszłości, aby testowy pociąg mógł przejechać i bezproblemowo przekroczyć granicę. Jak tylko ten pociąg testowy przejedzie i wszystko pójdzie dobrze, uruchomimy go na masową skalę

- powiedział Tkaczew.

Zobacz wideo

Ponadto Ukraina spełni warunki odblokowania granic z Polską, na które mogła się zgodzić. Na przykład wiceminister rozwoju społeczności, terytoriów i infrastruktury Serhij Derkacz powiedział podczas maratonu informacyjnego "Jedyne wiadomości", że strona ukraińska jest technicznie gotowa do otwarcia nowych pasów dla pustych ciężarówek z eKolejki. Polityk dodał, że Ukraina obiecała spełnić ten wymóg, ale jest to możliwe dopiero po otwarciu granicy. Urzędnik powiedział, że ukraińscy urzędnicy już poinformowali swoich kolegów z Polski i Komisji Europejskiej o podjętych działaniach.

Zobacz wideo Protest przewoźników. Ukraińcy kierowcy ciężarówek koczują na granicy z Polską

Słowaccy przewoźnicy znów grożą blokadą granicy z Ukrainą

Nie lepiej sytuacja wygląda na granicy ze Słowacją, gdzie przewoźnicy grożą całkowitym zablokowaniem granicy z Ukrainą. Według nich zorganizowaniem protestu pomogli zwrócić uwagę Rady Ministrów UE na problem z ukraińskim eksportem produktów rolnych. Protestujący podkreślili, że udało im się omówić tę kwestię z odpowiednim ministrem.

Przedstawiciele przewoźników dodali również, że będą współpracować w celu znalezienia sposobów na naprawienie "alarmującej sytuacji" na słowackim rynku transportowym. Strajkujący stwierdzili, że są oburzeni faktem, że zachodnie kraje UE nie traktują sprawy poważnie, a nawet przedstawiciele Komisji Europejskiej domagają się od słowackiego rządu zapewnienia otwartości granic z Ukrainą i braku blokowania jedynego przejścia granicznego z sąsiednim krajem. Stwierdził to Związek Przewoźników Drogowych Słowacji (UNAS), który organizował wcześniej protesty wspierające polską skrajną prawicę.

Niektóre produkty spożywcze mogą zdrożeć na Ukrainie z powodu blokady granicy

Jeśli polscy przewoźnicy nie przestaną blokować przejść granicznych do 10 grudnia, niektóre produkty spożywcze na Ukrainie mogą zdrożeć. Oświadczył o tym pierwszy zastępca ministra polityki rolnej i żywności Taras Wysocki.

Istnieje takie ryzyko wzrostu cen. Jeśli partnerzy spełnią swoje obietnice, o czym aktywnie dyskutowano w ostatnich dniach, na przykład do 10 grudnia, i sytuacja zostanie rozwiązana, to będzie mniej. Jeśli strajk potrwa przez cały grudzień, niestety świąteczny koszyk żywności będzie nieco droższy

- powiedział Taras Wysocki.

Jednak cena warzyw do barszczu nie wzrośnie, ponieważ Ukraina jest w pełni samowystarczalna w ich krajowej produkcji. Jak twierdzą urzędnicy, na te produkty nie będzie wahań cen. Między innymi chodzi o kapustę, ziemniaki, buraki i marchew. 

Ukraińcy w Warszawie domagali się odblokowania granicy

6 grudnia w Warszawie odbył się protest w sprawie odblokowania polsko-ukraińskiej granicy. Protestujący zwrócili się do polskiego rządu o jak najszybsze rozwiązanie problemów spowodowanych protestem przewoźników.

Około dziesięciu osób wyszło z transparentami z napisami "Blokada zabija", "Wspierajmy się nawzajem", "Przestańmy blokować, musimy razem wyżywić świat". Aktywiści stwierdzili, że przyszli nie po to, by żądać, ale by zaproponować polskiemu rządowi opcje rozwiązania problemu i poprosić o poruszenie kwestii blokady granicy na następnym spotkaniu.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ