Rosja używa broni chemicznej na Ukrainie. Drażniący środek bojowy, który obezwładnia

W ostatnich tygodniach rosyjskie wojsko dziewięciokrotnie użyło pocisków z zakazanymi chemikaliami w okolicach miasta Orichiw w obwodzie zaporoskim. W rezultacie zginęła jedna osoba. Rosja stosuje rodzaj drażniącego chemicznego środka bojowego, który może tymczasowo obezwładnić osobę poprzez podrażnienie oczu, nosa, ust, płuc i skóry.

Jak informują dziennikarze CNN, rosyjscy żołnierze używają zakazanych chemikaliów przeciwko ukraińskim żołnierzom walczącym w regionie Zaporoża. Dziennikarze zauważają, że oprócz fal rosyjskich żołnierzy wyposażonych w pojazdy opancerzone i drony ukraińscy żołnierze w okopach stanęli w obliczu innego zagrożenia - gazu, którego wojskowi z Rosji używa jako broni. Według jednego z medyków w ostatnich tygodniach w rejonie miasta Orichiw w obwodzie zaporoskim doszło do dziewięciu takich incydentów.

Rosyjskie wojsko zrzuciło żrący i łatwopalny gaz z dronów na ukraińskie pozycje. W rezultacie zginęła jedna osoba. Ranni żołnierze powiedzieli, że "okupanci atakują gazem, aby zasiać panikę, po czym rozpoczynają regularny ostrzał lub ataki dronów".

Na początku zobaczyłem dym. Wybiegliśmy z okopu i gaz nagle się zapalił. Okop stanął w płomieniach. Ten gaz pali, oślepia, nie można oddychać, natychmiast strzela do gardła. Nie mieliśmy nawet sekundy

- mówi ukraiński bojownik.

Zobacz wideo Bronisław Komorowski: Jak pada Ukraina, prędzej czy później Rzeczpospolita jest zagrożona

Rosja używa zakazanych chemikaliów przeciwko ukraińskim wojskowym

CNN nie wymienia nazwiska ukraińskiego urzędnika wywiadu, z którym rozmawiali dziennikarze na temat chemicznego gazu, ale powiedział on, że Rosja używa rodzaju chlorobenzylidenomalononitrylu (CS), chemicznego środka bojowego o działaniu drażniącym. CNN pisze, że jest to gaz łzawiący, który może tymczasowo unieruchomić osobę poprzez podrażnienie oczu, nosa, ust, płuc i skóry.

Zobacz wideo "Ludzie potrzebują chleba, ale potrzebują też okien". Relacja z charytatywnej aukcji DESA dla Ukrainy

Co na to Konwencja Narodów Zjednoczonych?

Według umowy Konwencji Narodów Zjednoczonych o zakazie broni chemicznej zabrania się używania takich substancji w czasie wojny. Ostatniej nocy siły rosyjskie przeprowadziły jeden z największych ataków w obwodzie chersońskim. W wyniku ataków dronów uszkodzone zostały obszary mieszkalne osiedli regionu, obiekt infrastruktury krytycznej i instytucja kształcenia zawodowego w obwodzie chersońskim. W Chersoniu uszkodzono przedszkole, placówkę medyczną, pocztę i stację żeglarską. Poinformował o tym szef Chersońskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeksandr Prokudin.

Dowódca Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Syrski zauważył, że Rosjanie skupili swoją uwagę na kierunkach Kupiańsk, Łyman i Bachmut. Jednak ukraińskie wojsko utrzymuje linię i niszczy wroga.

Korea Północna dostarczyła Rosji ponad tysiąc kontenerów z amunicją

Według ambasadorki USA przy NATO Julianne Smith Korea Północna dostarczyła niedawno Rosji dodatkową broń do wykorzystania w wojnie z Ukrainą. "Według naszych informacji Korea Północna przekazała Federacji Rosyjskiej ponad tysiąc kontenerów sprzętu wojskowego i amunicji" - poinformowała Julianne Smith.