Zmasowy atak - Rosjanie ostrzelali Kijów, Charków i Pawłohrad. Są zabici i dziesiątki rannych

Rano 23 stycznia rosyjskie wojsko ponownie rozpoczęło zmasowany atak na Ukrainę. Pojawiły się doniesienia o zabitych i dziesiątkach rannych. Zniszczenia infrastruktury cywilnej odnotowano w Kijowie, Charkowie i Pawłohradzie.

Rosyjskie wojska przeprowadziły kolejny zmasowany atak na Ukrainę. We wczesnych godzinach porannych we wszystkich regionach ogłoszono ostrzeżenia o nalotach, tzw. alarm bombowy. W Kijowie w wyniku ataku zapalił się dwupiętrowy budynek niemieszkalny w dzielnicy Swiatoszyńskiej. Według mera Kijowa, Witalija Kliczko, w jednym z mieszkań w tej samej dzielnicy znaleziono niewybuch pocisku rakietowego.

Kijów pod ostrzałem rosyjskich rakiet

Zniszczenie dwupiętrowego budynku niemieszkalnego odnotowano również w rejonie sołomiańskim. W rejonie darnyckim gruz spadł na dach wielopiętrowego budynku mieszkalnego i na teren przedszkola.

Jedna z najbardziej dotkniętych części obwodu kijowskiego nie ma prądu i częściowo wody. Odpowiednie służby pracują nad usunięciem skutków wrogiego ostrzału

 - czytamy w komunikacie służb. 

Zobacz wideo Rumuńscy rolnicy i kierowcy ciężarówek protestowali przeciw wysokim podatkom i niskim dotacjom, które nie pozwalają konkurować z Ukrainą

W rejonie peczerska zgłoszono pożar w budynku niemieszkalnym i znaleziono jedną ofiarę. Według Kliczki obecnie w stołecznych dzielnicach jest 20 rannych. 13 osób zostało hospitalizowanych. Jedna ofiara jest poddawana reanimacji. A jeden, 13-letni chłopiec, był ratowany na miejscu.

Charków w ogniu

W Charkowie rosyjscy wojskowi uderzyli w obiekty infrastruktury cywilnej. Według burmistrza miasta, Igora Terechowa, poranny ostrzał doprowadził do całkowitego zniszczenia wejścia do budynku mieszkalnego. Ratownicy próbują teraz rozebrać gruzy, aby znaleźć pod nimi ludzi.

Okupanci uderzyli tylko w infrastrukturę cywilną: zniszczone zostały budynki mieszkalne, samochody cywilne. Uszkodzono 30 budynków mieszkalnych

- powiedział Ołeh Sinegubow, szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej. 

Według wstępnych danych Państwowej Służby Ratowniczej zginęły 4 osoby, a około 42 zostało rannych. Ratownicy sprawdzają uszkodzone budynki i usuwają gruz. Na miejscu zdarzenia pracują psychologowie. Policyjni śledczy starannie rejestrują te przestępstwa. Do ataku również doszło w mieście Pawłohrad w obwodzie dniepropetrowskim, gdzie wstępne dane wskazywały, że zginęła jedna osoba, a jedna została ranna. Obecnie wiemy już o dwóch ofiarach śmiertelnych, byli to kobieta i mężczyzna, którym życie odebrała rosyjska rakieta. 

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ