24 kwietnia Senat USA zatwierdził pakiet pomocowy o wartości 95,2 mld dolarów dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu. Ponad 60 mld dolarów przeznaczono dla walczącej z Rosją Ukrainy. Za przyjęciem pakietu głosowało 79 senatorów, a 18 było przeciw. Następnym krokiem jest podpisanie pakietu przez prezydenta USA. Joe Biden skomentował zatwierdzenie przez Senat pakietu pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu.
Amerykański przywódca obiecał podpisać pakiet pomocowy, gdy tylko trafi on na jego biurko, w środę 24 kwietnia. Tak, aby możliwe było rozpoczęcie wysyłania broni i sprzętu do Ukrainy jeszcze w tym tygodniu. Biden powiedział o tym w oświadczeniu opublikowanym na stronie Białego Domu. - Potrzeba jest pilna: dla Ukrainy, która stoi w obliczu nieustannych bombardowań ze strony Rosji; dla Izraela, który właśnie stanął w obliczu bezprecedensowych ataków ze strony Iranu; dla uchodźców i osób dotkniętych konfliktami i klęskami żywiołowymi na całym świecie, w tym w Strefie Gazy, Sudanie i na Haiti oraz dla partnerów poszukujących bezpieczeństwa i stabilności na Indo-Pacyfiku - powiedział Biden.
Podziękował również ustawodawcom w Senacie, którzy głosowali za ustawą. - Ta ważna ustawa sprawi, że nasz kraj i świat będą bezpieczniejsze, ponieważ stoimy po stronie naszych przyjaciół, którzy bronią się przed terrorystami takimi jak Hamas i tyranami takimi jak Putin - podsumował prezydent USA.
- Jestem wdzięczny Senatowi USA za zatwierdzenie niezbędnej pomocy dla Ukrainy. Dziękuję przewodniczącemu senackiej większości Chuckowi Schumerowi i przywódcy Partii Republikańskiej Mitchowi McConnellowi za ich silne przywództwo w propagowaniu tej ustawy oraz wszystkim amerykańskim senatorom z obu obozów, którzy za nią głosowali - napisał prezydent Ukrainy. Zełenski podkreślił, że głosowanie to wzmacnia rolę Ameryki jako ostoi demokracji i lidera wolnego świata.
- Jestem również wdzięczny wszystkim Amerykanom, którzy nadal wspierają Ukrainę i uznają, że historyczne znaczenie tej ustawy wykracza poza politykę. Doceniam także wsparcie prezydenta Bidena i nie mogę się doczekać szybkiego podpisania ustawy i dostarczenia kolejnego pakietu pomocy wojskowej, co dorówna determinacji, jaką zawsze odczuwam podczas naszych negocjacji - dodał prezydent Ukrainy.
Jak zauważył, ukraińskie zdolności dalekiego zasięgu, artyleria i obrona powietrzna są niezwykle ważnymi narzędziami do szybkiego przywrócenia sprawiedliwego pokoju.
Z Kremla nadchodzą groźby intensywniejszych ataków na centra logistyczne i składy zachodniej broni w Ukrainie po tym, jak Izba Reprezentantów USA zagłosowała za udzieleniem amerykańskiej pomocy. Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu powiedział na posiedzeniu rady rosyjskiego Ministerstwa Obrony, że jego kraj rzekomo "obalił mit o wyższości zachodniej broni" i że rosyjskie wojska utrzymują inicjatywę na linii frontu.
- Proporcjonalnie do zagrożeń, jakie stwarzają Stany Zjednoczone i ich sojusznicy, będziemy dalej ulepszali skład i strukturę Sił Zbrojnych oraz zwiększali produkcję najbardziej popularnej broni i wyposażenia wojskowego. Zwiększymy intensywność ataków na centra logistyczne i bazy magazynowe dla zachodniej broni - powiedział Szojgu.