Rosyjskie wojsko zmienia taktykę. Odpala jednocześnie KAB i pociski manewrujące

Eugeniusz Diaczkow
Rosyjska armia zastosowała nową taktykę ostrzału południowej Ukrainy. Po raz pierwszy wojskowi wystrzelili na obszary frontowe bomby lotnicze wraz z pociskami manewrującymi.

Rosjanie cały czas próbują zmieniać taktykę, ze względu na różnorodne trudności w walce z Ukraińcami. Tym razem pierwszy raz od ponad 600 dni wojny w Ukrainie Rosjanie wystrzelili bomby lotnicze KAB wraz z pociskami manewrującymi. Rosjanie użyli zarówno naziemnych systemów rakietowych, jak i samolotów taktycznych. Poinformowała o tym Natalia Humeniuk, szefowa Wspólnego Koordynacyjnego Centrum Prasowego Sił Obronnych Południowej Ukrainy, podczas maratonu telewizyjnego "Jedyne wiadomości". 

Okrucieństwa armii rosyjskiej

Natalia Humeniuk skomentowała sytuację na froncie. Według niej ukraińscy żołnierze niszczą rosyjski personel i sprzęt w tymczasowo okupowanej części obwodu chersońskiego. W odpowiedzi wróg nadal terroryzuje ludność cywilną. W nocy 21 października rosyjskie wojska jednocześnie wystrzeliły kierowane bomby lotnicze i pociski manewrujące.

Wróg reaguje bardzo aktywnie, a jego główna uwaga przeniosła się teraz na powietrze. Obejmuje to wykorzystanie lotnictwa taktycznego, naziemnych systemów rakietowych i wystrzeliwanie pocisków rakietowych wraz z KAB. Ostatniej nocy zastosowano mieszaną taktykę ataku. Niemal jednocześnie samoloty taktyczne wystrzeliły kierowane bomby lotnicze na obszary frontowe i pociski manewrujące X-59 na inne obszary kraju

— powiedziała Humeniuk.

Zobacz wideo Szojgu chce wzmocnić granicę. To odpowiedź na spodziewane dostawy F-16 do Ukrainy [Źródło: Reuters]

Ponadto okupanci wystrzelili bezzałogowe samoloty szturmowe wraz z bombami i pociskami manewrującymi. Zastosowanie tak złożonej taktyki bardzo mieszanych ataków miało na celu uszczuplenie obrony przeciwlotniczej i osiągnięcie maksymalnych rezultatów. Według Humeniuk, w ten sposób rosyjscy terroryści próbowali przeciążyć obronę powietrzną i wyrządzić maksymalne szkody.

W szczególności używali dronów szturmowych. Wszystko odbywało się jednocześnie, co oczywiście miało na celu wyczerpanie systemów obrony powietrznej i osiągnięcie maksymalnych rezultatów. Nigdy nie widzieliśmy jednoczesnego wystrzeliwania bomb i pocisków manewrujących. Jest to próba wroga, aby przeprowadzić atak rakietowy, który jest tak skuteczny, jak to tylko możliwe, wiedząc, że nie będziemy pracować nad zwalczaniem KAB

- powiedziała rzeczniczka Dowództwa Południowego.

Co to KAB?

Rosja ma w swoim arsenale szeroką gamę broni, którą regularnie wykorzystuje przeciwko Ukrainie. Jednak ostatnio rosyjska armia zaczęła aktywnie wykorzystywać kierowane bomby lotnicze (KAB). KAB to rodzaj amunicji lotniczej, tj. bomby lotniczej. Jest wyposażona w powierzchnie aerodynamiczne i system naprowadzania tak, aby zwiększyć dokładność trafienia w cel. Rosja posiada również zapasy bomb lotniczych, KAB-500 lub KAB-1500. Rosjanie używają również radzieckich bomb lotniczych FAB-500, FAB-500, FAB-1500, które są swobodnie latającymi bombami o dużej sile rażenia, wyposażonymi w systemy podobne do amerykańskich JDAM.

Okupanci zaatakowali Krzywy Róg rakietami i bezzałogowymi statkami powietrznymi

Rosyjskie wojska okupacyjne nadal terroryzują Krzywy Róg w obwodzie dniepropetrowskim. W nocy 21 października rosyjskie wojska zaatakowały miasto pociskami rakietowymi i dronami szturmowymi. W wyniku ataków wroga wybuchł pożar. Poinformował o tym szef regionalnej administracji wojskowej Dniepru Serhij Łysak na Telegramie.

W nocy rosyjskie wojska ponownie zaatakowały Krzywy Róg. W mieście zarejestrowano trzy rakiety i drona, atak zniszczył obiekt infrastruktury przemysłowej. Ostrzał wroga spowodował również pożar w mieście. Ratownicy szybko ugasili pożar. Na szczęście nie było ofiar śmiertelnych ani rannych. Ponadto władze regionu wyjaśnili, że wieczorem 20 października wróg zaatakował spółdzielnię ogródków działkowych w Krzywym Rogu. W wyniku ataku uszkodzone zostały trzy domy. Szef administracji wojskowej w Krzywym Rogu, Ołeksandr Wiłkuł, powiedział, że mężczyzna urodzony w 1963 roku zmarł w wyniku wieczornego ataku rakietowego na spółdzielnię mieszkaniową na przedmieściach. Jego żona została przewieziona do szpitala w ciężkim stanie.

Copyright © Agora SA