Jak donosi Bloomberg, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą, Unia Europejska nie wywiązała się z planów dostarczenia Ukrainie miliona pocisków artyleryjskich do marca. UE wcześniej obiecała dostarczyć Ukrainie amunicję artyleryjską w ciągu 12 miesięcy: najpierw poprzez istniejące zapasy, a następnie poprzez wspólne zamówienia i zwiększone zdolności przemysłowe.
Jednocześnie minęła już ponad połowa tego czasu, ale plan został zrealizowany tylko w 30 procentach i, biorąc pod uwagę liczbę podpisanych do tej pory umów, istnieje ryzyko, że nie osiągnie on swojego celu
- pisze Bloomberg.
Źródła zauważają, że kilka państw członkowskich UE zwróciło się prywatnie do jednostki ds. polityki zagranicznej bloku o przedłużenie terminu. Stany Zjednoczone, dążące do zwiększenia własnej produkcji do około 1 miliona pocisków rocznie w 2024 roku, wezwały UE do wytężenia wysiłków.
Należy zauważyć, że konflikt między Izraelem a Hamasem stwarza dodatkowe ryzyko dla dostaw broni na Ukrainę.
Podczas gdy ogólne zapotrzebowanie Izraela i Ukrainy na amunicję nie jest obecnie zbyt duże, nawet przekierowanie niewielkiej liczby pocisków artyleryjskich 155 mm z Kijowa, gdyby Izrael ich potrzebował, robi różnicę, gdy ilość jest tak ograniczona
- napisano w publikacji.
W marcu UE zatwierdziła decyzję o wysłaniu Ukrainie 1 mln sztuk amunicji w ciągu najbliższego roku. Na ten cel zostanie wydany miliard euro.
Po rozpoczęciu wojny między Izraelem a Hamasem, USA przekazały część środków przeznaczonych dla Ukrainy na ten konflikt. W szczególności media pisały, że Pentagon planował wysłać Izraelowi dziesiątki tysięcy pocisków artyleryjskich 155 mm, które były przeznaczone dla Ukrainy, z amerykańskich zapasów rezerwowych. Dotyczy to pocisków artyleryjskich, bomb planistycznych i pocisków Stinger. W związku z tym zdolność USA do zaspokojenia potrzeb dwóch państw w konflikcie może być ograniczona. Należy zauważyć, że niektóre systemy uzbrojenia wkrótce staną się niewystarczające, jeśli działania wojenne będą kontynuowane przez wiele miesięcy.
Dziesiątki tysięcy 155-milimetrowych pocisków artyleryjskich obiecanych Ukrainie zostaną skierowane do Izraela
- powiedziała Sabrina Singh, zastępca rzecznika Pentagonu.
Inny urzędnik Ministerstwa Obrony powiedział, że Izrael i Ukraina mogłyby otrzymać różne wersje amunicji, aby uniknąć jej powielania. Według urzędnika Stany Zjednoczone mogłyby dostarczyć Izraelowi precyzyjnie naprowadzane pociski do rażenia celów w gęsto zaludnionych obszarach miejskich, podczas gdy amunicja kasetowa, która ma zostać przekazana ukraińskim siłom zbrojnym, mogłaby być bardziej skuteczna na otwartym terenie. Niemniej jednak amerykańscy urzędnicy uważają, że Waszyngton może zaspokoić potrzeby obu krajów.
W tym momencie Stany Zjednoczone mogą zaspokoić potrzeby zarówno Izraela, jak i Ukrainy.
- powiedział Bradley Bowman, starszy ekspert wojskowy w Fundacji Obrony Demokracji w Waszyngtonie.