Czy usunięcie Putina jest możliwe? Główny wywiad Ukrainy odpowiada

Eugeniusz Diaczkow, Alona Chernetska
Władimir Putin może zostać usunięty przed zakończeniem wojny, lecz to nie gwarantuje pokoju. Według Andrija Jusowa, przedstawiciela wywiadu obronnego Ukrainy, Rosja od dawna chce zniszczyć Ukrainę, więc zmiana władzy nie oznacza końca wojny. Jusow odradza również nabieranie się na informacje o stanie zdrowia czy śmierci Putina.

Przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony, Andrij Jusow, zgadza się ze stwierdzeniem, że Władimir Putin może zostać usunięty przed zakończeniem wojny. Powiedział to w wywiadzie dla RBK-Ukraina. 

Im bardziej zdecydowane poparcie wolnego świata dla Ukrainy i jego sprzeciw wobec rosyjskiej agresji oraz im silniejsza polityka sankcji, tym więcej warunków wstępnych do faktycznego konfliktu elit w samej Rosji. To są oczywiste tezy. Scenariusze mogą być różne i Ukraina się do nich przygotowuje
Zobacz wideo Dutkiewicz: Powinniśmy rozpocząć rozmowy na temat źródeł finansowania odbudowy Ukrainy

Czy ewentualna śmierć Putina miałaby coś wspólnego z zakończeniem wojny?

Zdaniem Jusowa, faktem jest to, że jeżeli nawet Putin umrze, może to nie doprowadzić do zakończenia wojny. Przedstawiciel wywiadu twierdzi, że w końcu Rosja od dawna chciała zniszczyć Ukrainę.

Egzystencjalnie Rosja chciała zniszczyć Ukrainę od dawna, na długo przed istnieniem Putina. Tak było w przypadku Piotra Wielkiego, Stalina i innych rosyjskich dyktatorów z różnych okresów. Błędem byłoby oczekiwać, że usunięcie lub śmierć jednej osoby rozwiąże wszystkie nasze problemy

— wyjaśnił Jusow.

Jednocześnie opcja ta otworzyłaby Ukrainie i samej Rosji możliwość resetu w kraju. Chociaż nie wiadomo, w jaki sposób to okno możliwości zostanie wykorzystane przez Ukrainę i Rosję.

Wywiad potwierdza, że Putin ma problemy zdrowotne. Ale Jusow radzi, by nie dać się zwieść informacjom, które ostatnio rozpowszechniły rosyjskie kanały na Telegramie. 

Informacje, które zostały ostatnio rozpowszechnione z rosyjskich anonimowych źródeł, są niezweryfikowane i są skierowane przede wszystkim do rosyjskiej publiczności krajowej z określonymi celami.
Zobacz wideo Jerzy Haszczyński: Amerykański elektorat jest bardziej zainteresowany Izraelem niż Ukrainą

Na Telegramie pojawiła się wiadomość, że serce Władimira Putina zatrzymało się, a lekarzom udało się uratować rosyjskiego prezydenta.

Co stałoby się po śmierci Putina?

Według dziennikarzy "The Independent", następca Putina będzie znacznie bardziej adekwatny niż obecny prezydent Rosji. Będzie chciał szybko zakończyć wojnę i nawiązać stosunki z cywilizowanym światem. Kancelaria Prezydenta Ukrainy uważa, że śmierć Putina nie zakończyłaby wojny w Ukrainie. Mychajło Podoliak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta, powiedział o tym podczas maratonu telewizyjnego "Jedynych wiadomości".

Istnieje pozytywna strona śmierci Putina, ponieważ wywoła ona pewne wstrząsy w samej Rosji. Elity polityczne będą walczyć między sobą, zabijać się nawzajem i rywalizować o władzę jako taką. To nie są złe procesy, to procesy destrukcji obecnego państwa rosyjskiego

Wcześniej przedstawiciel wywiadu obronnego Ukrainy Andrij Jusow powiedział, że Putin jest poważnie chory. 

Jaka jest procedura, po tym jakby zostało ogłoszone, że prezydent Rosji nie żyje?

W przypadku śmierci Putina Rada Federacji Rosyjskiej ma 14 dni na rozpisanie przedterminowych wyborów prezydenckich. Zgodnie z rosyjską konstytucją, do czasu wyboru nowego prezydenta, kraj będzie rządzony przez premiera. Stanowisko to piastuje obecnie Michaił Miszustin. Jest on opisywany przez dziennikarzy jako mało ambitny polityk, który nie dąży do władzy i koncentruje się na kwestiach gospodarczych. Inny kandydat, były prezydent i premier Dmitrij Miedwiediew, jest opisywany przez media jako nazista i alkoholik. Obecnie pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Są też inni kandydaci z mniejszymi szansami na stanowisko głowy państwa. Między innymi minister obrony Siergiej Szojgu i zastępca szefa sztabu Siergiej Kirijenko.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ