Cała prawda o Rosji. Wywiad wojskowy Ukrainy uzyskał tajne dokumenty Rosawiacji

Eugeniusz Diaczkow
Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy informuje, że w wyniku udanej i złożonej operacji specjalnej w cyberprzestrzeni udało im się uzyskać znaczną ilość tajnych oficjalnych dokumentów pododdziału strukturalnego rosyjskiego Ministerstwa Transportu - Federalnej Agencji Transportu Lotniczego.

W wyniku udanej operacji w cyberprzestrzeni Główny Zarząd Wywiadu (GUR) wykradł dużą ilość tajnych informacji z rosyjskiej Federalnej Agencji Transportu Lotniczego. Poinformowała o tym służba prasowa agencji wywiadowczej.

W wyniku włamania i przejrzenia systemów danych Rosji, specjaliści GUR uzyskali dużą ilość tajnych oficjalnych dokumentów Federalnej Agencji Transportu Lotniczego, jednostki strukturalnej rosyjskiego Ministerstwa Transportu.

Rosyjska agencja jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo lotów i rejestruje wszystkie sytuacje awaryjne podczas korzystania z rosyjskiego lotnictwa. Wśród otrzymanych tajnych dokumentów oficerowie wywiadu znaleźli archiwum codziennych raportów Rosawiacji z całej Rosji przez ponad półtora roku.

Zobacz wideo Atak rakietowy Rosjan na centrum kurierskie. 6 osób zginęło

Co zawiera dokument?

Analiza dokumentacji pokazuje, że sektor lotnictwa cywilnego w Rosji jest na skraju upadku. Ostry niedobór części zamiennych doprowadził do tak zwanego "kanibalizmu lotniczego" w Rosji, kiedy to niektóre samoloty są używane w celu naprawy innych. Według dostępnych danych, do połowy 2023 roku ponad 35 proc. samolotów w Rosji zostało "dawcami" części zamiennych.

Zobacz wideo Krzysztof Gawkowski: Bezpieczeństwo przesmyku suwalskiego jest dla nas ważne, szczególnie w kontekście wojny w Ukrainie

W ciągu pierwszych 9 miesięcy 2023 roku w Rosji udokumentowano 150 przypadków awarii samolotów. W tym samym okresie w 2022 roku odnotowano 50 takich incydentów. Oznacza to, że ryzyko latania w Rosji wzrosło trzykrotnie. Ponadto najbardziej problematycznymi obszarami rosyjskiego lotnictwa są silniki i podwozia, a także inne ważne elementy, takie jak systemy hydrauliczne, klapy i oprogramowanie.

Państwo-agresor, jakim jest Rosja, ma poważne trudności z konserwacją wysoko latających samolotów. Ze względu na brak możliwości i specjalistów, Moskwa stara się przekierować obsługę techniczną samolotów do Iranu.

Rosja zagrożeniem w niebie?

Jeszcze we wrześniu 2022 roku Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) oznaczyła Rosję na czerwono, wraz z Liberią i Bhutanem, co wskazuje na wyjątkowo wysokie ryzyko dla bezpieczeństwa lotów. Analiza charakteru incydentów lotniczych na podstawie uzyskanych dokumentów wskazuje, że szereg awarii, zwłaszcza związanych z silnikami, podwoziem i mechaniką skrzydeł, ma charakter systemowy.

Zobacz wideo Marcin Ociepa: Agresywną politykę Putina trzeba było powstrzymać 15 lat temu

Międzynarodowe sankcję uderzają w Moskwę

Problemy w lotnictwie cywilnym były wynikiem sankcji nałożonych na Rosję z powodu wojny z Ukrainą. Najbardziej dotkliwe dla Federacji Rosyjskiej były zakaz dostaw samolotów i części zamiennych, całkowita odmowa konserwacji i aktualizacji oprogramowania. Agencja wywiadowcza donosi, że rosyjski rząd stara się wszelkimi sposobami ukryć problemy w sektorze lotnictwa cywilnego.

Prezydent Wołodymyr Zełenski wprowadził w życie decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy z 23 listopada o nałożeniu sankcji gospodarczych na prawie 300 Rosjan i rosyjskich firm.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ