Atak na kwaterę główną Floty Czarnomorskiej. Rozpoczęła się trzecia faza działań wojennych w Ukrainie

Eugeniusz Diaczkow
Rosyjskie siły okupacyjne rozpoczęły trzecią falę aktywnych działań w ramach ofensywy w sektorze Awdijiwki na wschodzie Ukrainy. Ukraińcy zaatakowali kwaterę główną Floty Czarnomorskiej na Krymie. Dowódca rosyjskiej łodzi został zabity.

Trzecia faza aktywnych działań wojennych zaczęła się w rejonie Awdijiwki. Poinformował o tym dowódca operacyjno-strategicznego zgrupowania wojsk "Tawria" Ołeksandr Tarnawski. Podkreślił on, że ukraińscy obrońcy niezłomnie utrzymują linię w sektorze Awdijiwki. Łączne straty żołnierzy rosyjskich w ciągu ostatniej doby wyniosły 706 żołnierzy. Ponadto zniszczono 51 jednostek rosyjskiego sprzętu wojskowego, dwa składy amunicji i cztery ważne cele Rosjan. Kolejne 44 sztuki rosyjskiego sprzętu zostały uszkodzone. Tymczasem Rosjanie przeprowadzili w ciągu ostatniej doby 11 nalotów w obszarze operacyjnym Tawria, a także 56 starć bojowych i 973 ataki artyleryjskie. Jednocześnie kontynuowana jest operacja ofensywna w sektorze Melitopola - zauważył Tarnawski. 

Rosjanie uaktywnili się na wschodzie Ukrainy

Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych poinformował, że rosyjska armia kontynuuje próby otoczenia Awdijiwki, ale ukraińskie siły zbrojne utrzymują linię, zadając żołnierzom rosyjskim znaczne straty. Rosyjskie ofensywy na wschód od Nowobachmutiwki poszły na marne. Znajduje się to na północ od Łastoczkina, Awdijiwki i Pierwomajska w obwodzie donieckim, dokładnie tam Siły Obronne Ukrainy odparły 30 ataków. 

Zobacz wideo Atak rakietowy Rosjan na centrum kurierskie. 6 osób zginęło

Rosyjski dowódca łodzi zabity na Krymie

W wyniku ataku na siedzibę rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Krymie zginął starszy chorąży Denis Nikitin, który dowodził okrętem desantowym Serna projektu 11770. Poinformowała o tym służba prasowa Czarnomorskiego Okręgu Kozackiego. Według raportu służby podczas ataku Floty Czarnomorskiej w jednej z przybrzeżnych wiosek na tymczasowo okupowanym Krymie cztery nawodne łodzie Kamikadze próbowały uderzyć w rosyjski okręt desantowy. Jedna z łodzi przewoziła dowódcę okrętu. Według rosyjskich propagandystów Nikitin rzekomo "zginął, ratując swój okręt przed atakiem drona". W Rosji został pośmiertnie odznaczony orderem za odwagę.

Zobacz wideo Krzysztof Gawkowski: Bezpieczeństwo przesmyku suwalskiego jest dla nas ważne, szczególnie w kontekście wojny w Ukrainie

Rosja gotowa rozpocząć terror energetyczny

Rosja rozmieściła ponad 800 rakiet na Półwyspie Krymskim, aby zimą wprowadzić terror energetyczny w Ukrainie. Powiedziała o tym szefowa Wspólnego Koordynacyjnego Centrum Prasowego Sił Obronnych Południowej Ukrainy, Natalia Humeniuk, podczas ukraińskiego informacyjnego maratonu telewizyjnego "Jedyne wiadomości". Zdaniem rzeczniczki służby mówią o gotowości łącznie ponad 800 pocisków rakietowych do wykorzystania przez Rosję, które prawdopodobnie użyją w fazie terroru energetycznego. 

Opieramy się na danych wywiadu obronnego Ukrainy. Wiemy, że wróg ma potężny węzeł zasobów wojskowych rozmieszczonych na Półwyspie Krymskim, w szczególności skoncentrowane są tam rakiety Kalibr, a rakiety Onyx są również wystrzeliwane z Półwyspu Krymskiego. Wróg gromadzi potencjał, to oczywiste

- powiedziała Natalia Humeniuk.

Według rzeczniczki pociski wystrzeliwane z powietrza są rozmieszczane w miejscach, w których można je łatwo załadować na samoloty.