Co zrobi Wałerij Załużny po dymisji? Wiemy, jaki ma plan

Wołodymyr Zełenski zdymisjonował Walerija Załużnego. Wcześniej Załużny powiedział, że w przypadku dymisji zamierza zadbać o swoje zdrowie i ewentualnie rozpocząć nauczanie. W grudniu były głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy obronił pracę doktorską z prawa i otrzymał tytuł doktora filozofii.

8 lutego prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wymienił kierownictwo Sił Zbrojnych Ukrainy. Na stanowisko głównodowodzącego Sił Zbrojnych Ukrainy mianował generała pułkownika Ołeksandra Syrskiego. Wcześniej spotkał się z byłym głównodowodzącym Sił Zbrojnych Ukrainy Walerijem Załużnym i podziękował mu za dwa lata obrony Ukrainy. 

Dymisję Walerija Załużnego poprzedziła szeroka debata publiczna na temat zasadności jego zwolnienia. Według doniesień medialnych Wołodymyr Zełenski spotkał się z generałem 29 stycznia i ogłosił decyzję o jego dymisji. Jednak dekret nie został podpisany natychmiast, a ujawnienie szczegółów spotkania podsyciło nową rundę dyskusji na temat długiej historii konfrontacji między Zełenskim a Załużnym.

Zobacz wideo Michał Kołodziejczak: Na granicy panuje bałagan

Co zrobi Załużny po zwolnieniu?

Rozmowy na temat zwolnienia Załużnego trwają już od dłuższego czasu. Chociaż nikt nie wspomniał o konkretnych datach, sam Załużny powiedział w wywiadzie dla "Ukraińskiej Prawdy", że w przypadku rezygnacji zamierza zadbać o swoje zdrowie i ewentualnie rozpocząć nauczanie. Według dziennikarzy ogłosił to swojemu najbliższemu kręgowi.

Załużny będzie ambasadorem przy NATO? Padła propozycja

Źródło dziennika "Ukraińskiej prawdy" ujawniło, że Załużnemu zaproponowano stanowisko ambasadora w jednym z krajów NATO, ale oferta jest nierealna, ponieważ jest to stanowisko dla cywila. 

Oznacza to, że musiałby zrezygnować z obecnego stanowiska i służby.  Jesteśmy w stanie wojennym, więc jest to niemożliwe.

Przez tydzień po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Załużny i jego ludzie żyli w oczekiwaniu na jego dymisję. Przez cały czas Kancelaria Prezydenta i minister obrony Rustem Umerow próbowali przekonać głównodowodzącego do znalezienia miejsca w nowym zespole zaproponowanym przez rząd.

Załużny obronił pracę dyplomową. Tematem pracy tajemnicza kwestia wojskowa?

Media poinformowały, że jeszcze w grudniu były głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy obronił pracę doktorską z prawa i otrzymał tytuł doktora filozofii. Informację tę podano na stronie internetowej Narodowej Agencji ds. Zapewnienia Jakości Szkolnictwa Wyższego. Obrona odbyła się na Akademii Prawa w Odessie. System wyświetla status obrony pracy jako "stopień przyznany".

Temat badań Załużnego jest niejawny, ale dotyczy dyscypliny wojskowej, przewinień dyscyplinarnych i kar. W pracach Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy jest podpisany jako student studiów podyplomowych na Wydziale Prawa Administracyjnego, Cywilnego i Handlowego oraz Procedury Akademii Państwowej Służby Penitencjarnej.

Doskonały student

Jeśli chodzi o wczesne lata Załużnego, w 1997 roku ukończył on z wyróżnieniem Ogólny Wydział Wojskowy Wyższej Szkoły Dowodzenia w Odessie. W 2007 roku uzyskał drugie wyższe wykształcenie w Akademii Obrony Narodowej. Otrzymał złoty medal za studiowanie bojowego wykorzystania formacji zmechanizowanych i czołgów.

W 2014 roku Wałerij Załużny ukończył Narodowy Uniwersytet Obrony Ukrainy im. Iwana Czerniachowskiego. Ukończył go z wyróżnieniem. Ponadto został odznaczony Mieczem Przejściowym Królowej Anglii jako najlepszy absolwent poziomu operacyjnego i strategicznego. W 2020 roku były głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy uzyskał cywilny tytuł magistra stosunków międzynarodowych w Akademii Ostrogskiej. 

Copyright © Agora SA