Kara 1 mln dol. za kartę. Visa zakazuje wydawania kart Rosjanom. Ci próbują to robić poza granicami kraju

Eugeniusz Diaczkow
Amerykańska firma Visa świadcząca usługi płatnicze na całym świecie, zakazała bankom w krajach graniczących z Rosją otwierania rachunków Rosjanom. Aktywistka i obrończyni praw wyraziła przekonanie, że w ten sposób Visa walczy z "turystyką bankową".

Aktywistka i obrończyni praw Rosjan za granicą Gera Ugriumowa napisała na swoim profilu X (wcześniej Twitter), że Visa zakazała wydawania kart obywatelom rosyjskim w krajach położonych najbliżej Rosji. W ten sposób zamierza walczyć z turystyką kartową. Chodzi o to, że Rosjanie masowo przyjeżdżali do Azerbejdżanu, Kazachstanu i innych krajów tylko po to, aby otrzymać kartę bankową do płacenia za granicą. Jak napisała aktywistka na X, ma na to dowód, który otrzymała z własnych źródeł. W komentarzu wyjaśniła, że dowód na taką "turystykę bankową" pochodzi z jednego z banków z Azerbejdżanu.

Dokument ten odnosi się do "transgranicznego wydawania kart" i stwierdza, że karty Visa nie mogą być wydawane Rosjanom niebędącym rezydentami kraju, o którego kartę się ubiegają. Jednak według przedstawicieli banku, którzy hojnie podzielili się ze mną dokumentem w zamkniętym formacie, nie zezwalają oni obywatelom Rosji na otwieranie kart w ogóle, w tym rezydentom

 - napisała Ugriumowa. 

Zobacz wideo Piotr Kuczyński pytany komu wierzyć – Litwiniukowi czy NBP, odpowiada: Nikomu

Mandat w wysokości 1 miliona dolarów

W przypadku naruszenia przepisów, firma zagroziła grzywną w wysokości miliona dolarów za każdą wydaną kartę. Karty wydane w Federacji Rosyjskiej nie będą działać poza granicami kraju, a karty wydane poza Federacją Rosyjską nie będą działać w Rosji. Karty wydane wcześniej przez rosyjskie banki będą nadal działać w Rosji, skomentowali eksperci. 

Nie mogę powiedzieć, że ten dokument jest skierowany wyłącznie przeciwko Rosjanom. Tekst nie mówi tego wprost, ale same banki odczytały go jako dokument antyrosyjski. I prawdopodobnie otrzymały komentarze, że jest to kwestia czysto rosyjska

- powiedział dyrektor generalny Liber.Money Arsen Kazibekow.

Zobacz wideo Czy Polacy w najbliższym czasie wreszcie będę płacić niższe raty kredytu?

Podkreślił, że nie posiada żadnego oficjalnego dokumentu potwierdzającego antyrosyjski charakter dokumentu. Jednocześnie "tak mówi się na marginesie", jeśli chodzi o karty dla Rosjan i często wspomina się o grzywnie w wysokości 1 miliona dolarów.

Czy Turcja pomoże?

Turcja rzekomo otrzymała prawo do wydawania kart dla Rosjan z limitem 100 dolarów. Dyrektor generalny Liber.Money Arsen Kazibekow powiedział w rozmowie z rosyjską gazetą o profilu liberalnym "Nowaja Gazeta Europa", że Visa po raz pierwszy wysłała dokument w tej sprawie 8 kwietnia 2022 roku.

Półtora roku później prawdopodobnie pojawiły się pewne wyjaśnienia czy ostrzeżenia (nazywają je 'warnings'). W ten sposób temat znów stał się aktualny

Zaostrzenie przepisów w Kazachstanie

Narodowy Bank Kazachstanu zaproponował wprowadzenie zakazu wydawania kart bankowych cudzoziemcom, którzy nie posiadają zezwolenia na pobyt czasowy lub zezwolenia na pobyt. W wyjaśnieniach do dokumentu napisano, że karta może być wydana tylko w osobistej obecności klienta i na podstawie "dokumentów potwierdzających ważność pobytu na terytorium". Obejmują one umowę o pracę, umowę szkoleniową, zezwolenie na pobyt i inne dokumenty.

Zobacz wideo Bezpieczny Kredyt 2% - dla kogo, ile można zyskać?

Władze kraju chcą zaostrzyć zasady, aby zapobiec nielegalnym transakcjom dokonywanym przez obcokrajowców. Narodowy Bank Kazachstanu uważa, że takie operacje finansowe obejmują na przykład handel narkotykami i hazard.

Copyright © Agora SA