Relacja z Ukrainy
-
Kadyrow wydał szokujące oświadczenie. "Gdzie byliście, kiedy walczyliśmy za Iczkerię?"
Stronnik Władimira Putina w Czeczenii Ramzan Kadyrow zaskoczył nieoczekiwanym apelem skierowanym do Europy. To reakcja na słowa polskiego premiera Mateusza Morawieckiego, że Czeczenia powinna być niepodległa.
-
Putin będzie blisko granicy z Ukrainą. Spotkanie na szczycie z Prigożynem i Kadyrowem. 341. dzień wojny
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził obwód mikołajowski, gdzie spotkał się z premierką Danii. Białoruski dyktator Aleksander Łukaszenka poleciał do Zimbabwe. Putin przyjedzie do Wołgogradu, gdzie prawdopodobnie spotka się z Prigożynem i Kadyrowem. Rosjanie nie chcą dawać pieniędzy na wojnę. Przedstawiamy najważniejsze wiadomości z 341. dnia wojny.
-
Kadyrow w willi w Dubaju, Miedwiediew w Turcji. Tak od wojny odpoczywa rosyjska "elita"
Kluczowi przedstawiciele i poplecznicy władz Rosji odwiedzają ciepłe kraje podczas "ferii zimowych". Prywatne odrzutowce pierwszych osób w państwie nadal latają do południowych kurortów. Ramzan Kadyrow ma nawet własną willę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
-
Charków. Rosjanie wycelowali pociskiem rakietowym w mieszkania z ludźmi
W niedzielę wieczorem Rosja ponownie ostrzeliwała Charków. Okupanci trafili rakietą S-300 w budynek mieszkalny w centrum miasta. Zniszczone zostały górne piętra budynku, w wielu mieszkaniach wybite zostały okna. Pożar gaszono przez kilka godzin. Są ofiary.
-
Nazywano ich "Brat 1 i 2". "Mama dowiedziała się o ich śmierci w urodziny"
Bracia Wiktor i Kostiantyn Krawczenko razem zgłosili się na ochotnika do służby wojskowej i razem zginęli. Stało się to w urodziny ich matki. Żołnierze pochodzili z Chrystynówki w obwodzie czerkaskim. Obaj służyli w baterii artylerii samobieżnej oddzielnej brygady zmechanizowanej imienia księcia Konstantego Ostrogskiego.
-
Myśliwce F-16 dla Ukrainy? Daniłow: "Wkrótce na niebie". Trwa już rozbudowa lotnisk
Jeszcze do niedawna nie było mowy o możliwości zaopatrzenia Ukrainy w myśliwce. Jednak po osiągnięciu porozumienia w sprawie dostarczenia zachodnich czołgów pojawiły się informacje, że oficjalnie Kijów i partnerzy zaczęli rozmowy o możliwości zaopatrzenia Ukrainy w nowoczesne samoloty wojskowe. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony zapowiedział już, że na ukraińskim niebie można spodziewać się amerykańskich F-16.
-
Zdrajca w samym sercu ukraińskich służb specjalnych. "Ukraina popełniła wielki błąd"
Pracownicy SBU w obwodzie zaporoskim wraz z Państwowym Biurem Śledczym zdemaskowali podpułkownika, który pracował w jednej z jednostek służb specjalnych, a przy tym prowadził działalność wywiadowczą i dywersyjną dla rosyjskich służb specjalnych.
-
Ukraina tworzy pierwsze na świecie bezzałogowe kompanie uderzeniowe. Śmigłowiec Putina Mi-8 uległ wypadkowi
Śmigłowiec Mi-8 Putina uległ wypadkowi na lotnisku Wnukowo. Tymczasem rosyjscy hakerzy próbowali zhakować kamery w ukraińskich kompleksach mieszkaniowych. Najważniejsze wiadomości z 338. dnia wojny.
-
Były rosyjski agent potrącocny przez auto w USA. Wcześniej prosił o azyl polityczny
Wieczorem 25 stycznia w New Jersey (USA) były agent FSB Rosji Fidar Hubajew został potrącony przez pędzący samochód. Kilka miesięcy temu publicznie zdemaskował przestępcze machinacje rosyjskich służb specjalnych i poprosił Stany Zjednoczone o azyl polityczny oraz ochronę międzynarodową.
-
Rosjanie na potęgę palą ciała poległych. "Pięć mobilnych krematoriów"
Rosjanie aktywnie korzystają z mobilnych krematoriów z powodu ciężkich strat na froncie - informuje ukraiński wywiad. Palenie zwłok odbywa się bez identyfikacji i liczenia ciał zmarłych okupantów. Według strony ukraińskiej istnieje co najmniej pięć mobilnych krematoriów. Zdaniem wiceministra obrony Ukrainy rosyjskie dowództwo w ten sposób celowo ukrywa ogromne straty osobowe.
-
Matka pięciorga dzieci została saperem. Najtrudniejsze? "Nie widzieć dzieci"
Lesia Lytvynova to była reżyserka telewizyjna z Kijowa, uczestniczka Rewolucji Godności, a także wolontariuszka. Założyła też ośrodek pomocy przesiedleńcom i fundację charytatywną. Po inwazji Rosji na Ukrainę wraz z mężem chwycili za broń i rozpoczęli walkę o wolność kraju.
-
Kolejna "czerwona linia". Zachód już dyskutuje o przekazaniu samolotów Ukrainie. 337. dzień wojny
Podczas zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę Rosja wystrzeliła 55 pocisków rakietowych. 47 z nich udało się zestrzelić. W bitwie o Sołedar zginęło tyle samo okupantów, co w dwóch wojnach czeczeńskich. Tymczasem przedstawiciele Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE) mówią, że Rosja i Białoruś będą współodpowiedzialne za zbrodnie. Przedstawiamy najważniejsze wiadomości z 337. dnia wojny.
-
"Żeby wymówić 'ę' i 'ą', lepiej mieć grypę". Argentyńczyk o ukraińskich korzeniach uczy się polskiego
Diego Favilla, lat 53, urodził się i mieszka w Argentynie. Jego przodkowie byli jednymi z pierwszych Ukraińców, którzy wyemigrowali do Ameryki Południowej na początku XX wieku. Jako dorosły mężczyzna uczył się od podstaw języka ukraińskiego, a teraz uczy się polskiego.
-
Zmobilizowani z Syberii błagają o ewakuację. "Niech ktoś nas stąd zabierze!"
Zmobilizowani Rosjanie z obwodu nowosybirskiego błagają o ewakuację ze strefy "specjalnej operacji wojskowej" (SOW). Żołnierze nagrali wideo, w którym skarżą się na kiepskie zaopatrzenie i fakt, że zostali oszukani - powiedziano im, że mają służyć tylko w obronie, a tak naprawdę poszli na front.
-
Trzęsienie ziemi w rządzie i skandal w ukraińskim MON. Co zmieni się w Siłach Zbrojnych?
25 stycznia minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow ogłosił reformę żywieniową w Siłach Zbrojnych Ukrainy. Przypomnijmy, stało się to na tle afery z zakupem żywności dla SZU. Co planuje Ministerstwo Obrony?
-
Wyjątkowy prezent od Niemiec w urodziny Zełenskiego. Putin zmyślił nowy powód agresji. 336. dzień wojny
Niemiecki rząd zgodził się na przekazanie czołgów Leopard Ukrainie i zezwolił na to innym krajom sojuszniczym. Stało się to w dniu 45. urodzin prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Rosyjski dyktator Władimir Putin określił nowy cel "operacji specjalnej". Siły Zbrojne Ukrainy wycofały się z Sołedaru, aby ratować życie ludzi. Najważniejsze informacje 336. dnia wojny.
-
Pogrzeb żołnierza został odwołany 15 minut przed mszą. "Nie ufaj nikomu, szukaj mnie"
W obwodzie lwowskim odwołano pogrzeb 28-letniego Andrija Kisłowa, który od pierwszych dni wojny bronił Ukrainy w najbardziej niebezpiecznych mejscach frontu. "Broda" miał być pochowany w rodzinnej wsi Solonka, ale ceremonię pogrzebową odwołano, ponieważ bliscy Andrija nie potwierdzili podczas identyfikacji, że ciało należy do niego. Bohater znalazł się więc na liście osób zaginionych.
-
Seria dymisji w ukraińskim rządzie. Zachód zaleca zmianę taktyki, Zełenski nie chce odpuścić. 335. dzień wojny
Najważniejsze wiadomości 335. dnia wojny według Ukrayina.pl. Rząd w Kijowie przeprowadził serię dymisji. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy uznało, że agresja militarna Federacji Rosyjskiej w Ukrainie rozpoczęła się w 2014 roku. Tymczasem według nieoficjalnych ustaleń amerykańskich dziennikarzy prezydent Joe Biden jest gotowy przekazać czołgi Abrams Siłom Zbrojnym Ukrainy, aby wywrzeć presję na Niemców.
-
Oaza Putina z systemem Pancyr-S1. "Ochrona przed możliwym ukraińskim atakiem"
Kompleksy obrony przeciwlotniczej, które mają chronić prezydenta Putina i jego bliskich, zostały zauważone w pobliżu rezydencji we wsi Jaszczerowo w rejonie wałdajskim. Według naocznych świadków systemy pełnią służbę bojową, a w pobliżu każdego z nich stacjonuje co najmniej trzech żołnierzy.
-
Wywiad ukraiński podał, kiedy nastąpi punkt zwrotny wojny. 334. dzień
Główny Zarząd Wywiadowczy ogłosił, kiedy nastąpi punkt zwrotny wojny. Rosja nadal ma około 550 pocisków rakietowych wysokiej precyzji. Tymczasem w Grupie "Wagnera" na froncie pozostało zaledwie 20 proc. zrekrutowanych więźniów. Najważniejsze wiadomości z 334. dnia wojny.
-
Awantura o Leopardy. Dlaczego niemieckie czołgi są tak bardzo potrzebne Ukrainie?
Światowi przywódcy wzywają do udzielenia Ukrainie wystarczającej pomocy wojskowej, aby ta mogła kontynuować wyzwalanie okupownych przez Rosję terytoriów. Kijów dostanie wsparcie z wielu krajów NATO, najwięcej kontrowersji budzi jednak sprzeciw Berlina. Dlaczego tak ważne w tej kontrofensywie są własnie niemieckie czołgi Leopard 2?
-
Bachmut. Kobieta odmawia ewakuacji z piwnicy, w której pochowany jest jej syn. "Miesiące bez światła dziennego"
Wolontariusze fundacji charytatywnej "Dom Wolontariacki" opublikowali film z kolejnej wyprawy humanitarnej do Bachmutu - miasta, o które od ponad pół roku toczą się zacięte walki. Wolontariusze odnaleźli tam starszą kobietę, która od siedmiu miesięcy po udarze mózgu mieszka w piwnicy swojego domu.
-
Czego boi się Putin? Historia przewrotów w Rosji. "Świat intryg"
Dlaczego Rosjanie prawie bez sprzeciwu znoszą rząd, który bezpardonowo depcze prawa i wolności, wysyła własnych obywateli na niesprawiedliwą wojnę, a swoimi decyzjami obniża jakość życia? Dlaczego obywatele Roski tak łatwo wykonują zbrodnicze rozkazy płynące z góry? Dziennikarze Ukrayina.pl rozmawiali na ten temat z analitykami i historykami Maksymem Majorowem i Iwanem Chomą.