Relacja z Ukrainy
-
Rosjanie są oburzeni igrzyskami. Wspominają carskie czasy
Rosja zbojkotuje igrzyska olimpijskie i po raz pierwszy od 40 lat w telewizji nie pokaże nawet występów swoich sportowców. Wszystko to przez liczbę sportowców z Rosji, których Międzynarodowy Komitet Olimpijski dopuścił do zawodów - 15. Rosjanie uważają to za dyskredytacje, ponieważ taka mała liczba zawodowców występowała tylko za cara Mikołaja II.
-
Zatrzymano grupę podpalaczy pracujących dla Rosji. Szykowali serię pożarów w Polsce
Policja ukraińska zatrzymała grupę osób, które na zlecenie Rosji przygotowywały serię podpaleń obiektów cywilnej i krytycznej infrastruktury w Polsce i państwach bałtyckich. Przestępcy werbowali w Ukrainie osoby o poglądach prorosyjskich i za pomocą sfałszowanych dokumentów zabierali ich do krajów UE. Sprawcom grozi nawet dożywocie. Służba prasowa ukraińskiej policji poinformowała nas, że akcja była przeprowadzona we współpracy z polskimi służbami.
-
Ukraińscy żołnierze w Warszawie. Przyjechali, aby zachęcać rodaków do powrotu i walki
Żołnierze z trzeciej brygady szturmowej Sił Zbrojnych Ukrainy opuścili kraj, aby zachęcić rodaków w Europie do walki z Rosjanami. Obecnie są w Warszawie. - Jeśli ktoś wpłacił na wojsko 100 złotych i uważa, że to wystarczy... to nie. Nie jest to ta potężna pomoc, której oczekujemy - mówią mężczyznom w wieku poborowym, którzy są w Polsce. Byliśmy na tym spotkaniu! Więcej w artykule.
-
Upały powstrzymują Rosjan pod Zaporożem? Ukraińscy żołnierze o sytuacji na froncie
Na pogodowej mapie cała Ukraina jest zaznaczona na czarno. Temperatury biją tego lata historyczne rekordy, a na froncie sięgają nawet 40 stopni Celsjusza. Utrudnia to wojskowe działania na południu obydwu stronom. Rosjanom pod Zaporożem kończy się woda, a Ukraińcy walczą ostatkiem sił. - Nie mamy jak i gdzie się schłodzić - mówi ukraiński żołnierz. Jak to zmienia sytuację na froncie?
-
Zełenski podziękował Bidenowi za wszystko. "Był prawdziwym przywódcą"
Prezydent USA Joe Biden wycofał się z wyścigu o reelekcję. Będzie pełnił swoją funkcję do końca kadencji. Światowi przywódcy i dyplomaci dziękują mu za tę być może najtrudniejszą decyzję w jego życiu. Sprawdzamy, co się mówi o tym w Kijowie.
-
Rosjanie budują wojskową szkołę w Mariupolu. Chcą, aby Ukraińcy walczyli przeciwko Ukrainie
Rosja chce, aby ukraińskie dzieci w przyszłości walczyły przeciwko Ukrainie. Do takich wniosków doszli analitycy w Kijowie. W okupowanym Mariupolu powstaje rosyjska szkoła wojskowa, która będzie szkolić ukraińską młodzież do walk. Ma podlegać rosyjskiemu Ministerstwu Obrony. Ukraińscy partyzanci, którzy działają na okupowanych terenach, opublikowali raport o życiu, które spotkało ich rodaków pod rosyjską okupacją.
-
Zełenski: jest pozytywna decyzja polskiego rządu. "Ukraina szybciej dostanie F-16"
Zełenski spotkał się z Donaldem Tuskiem na szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Wielkiej Brytanii. Podsumował rozmowę jako owocną i podziękował szefowi polskiego rządu za wsparcie. Opublikował zagadkowy wpis. Chodzi o samoloty F-16. Zapytaliśmy ekspertów, kiedy mogą dotrzeć na Ukrainę.
-
Wielka Brytania wraca do gry i podwaja wsparcie dla Ukrainy. Zełenski z Tuskiem poszli do króla
Londyn pożyczy Ukrainie 2 mld funtów na obronę przed Rosją. Umowa została podpisana dzisiaj w trakcie szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej, który trwa w Wielkiej Brytanii. Uczestniczą w nim m.in. prezydent Ukrainy i premier Donald Tusk. Wspólnie spotkali się dziś z królem Karolem III. Wcześniej Zełenski wygłosił przemówienie w Pałacu Blenheim, gdzie urodził się Churchill. Tamże wbił szpilkę Orbanowi za to, że widział się z Putinem.
-
Ukraińcy opuścili Krynki pod Chersoniem. Trwa walka o wyspy na Dnieprze
Analitycy DeepState podają, że Ukraińcy wycofali się z Krynek w obwodzie chersońskim. Media podają, że Rosjanie zajęli również miejscowość Urożajne pod Donieckiem. Kijów tego na razie nie potwierdza. - Rosjanie szykują ofensywę z północy. Ona już trwa. Mamy problem, który może się zaostrzyć - mówi szef ukraińskiego wywiadu. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja na froncie.
-
NATO nie zgadza się na zestrzelenie przez Polskę rakiet nad Ukrainą. Ekspert: poczułem zawód
Szef NATO Jens Stoltenberg oświadczył, że Polska nie będzie zestrzeliwywać rosyjskich rakiet nad Ukrainą. - Nie będziemy się angażować w ten konflikt - powiedział. Chodzi o to, by nie eskalować napięcia w regionie. Politolog z Kijowa Iwan Stupak mówi, że Kijów jest rozczarowany taką decyzją. Jego zdaniem to nie zbijanie rosyjskich rakiet, tylko okazanie słabości wobec Putina doprowadzi ten konflikt do eskalacji.
-
Cała Ukraina na czarno. Rekordowe upały i deficyt prądu. "Lodówka nie działa, klimatyzacja też"
Temperatury w Ukrainie biją tego lata historyczne rekordy. Są wyższe niż w Polsce czy we Włoszech. Mieszkańcy Kijowa mówią, że jest to nie do zniesienia w połączeniu z deficytem energii, który spowodowały rosyjskie ataki. - Zrezygnowałam z mięsa! Prądu nie ma czasem 10 godzin. Lodówki nie działają, żywność się psuje, ludzie masowo się trują - mówi nam mieszkanka ukraińskiej stolicy. Jak radzić sobie z upałami, kiedy nie masz prądu? O tym i nie tylko w artykule.
-
Premier Ukrainy do dymisji? Zełenski skomentował planowane zmiany w rządzie
Szykują się kolejne zmiany kadrowe w Ukrainie. W kuluarach parlamentu w Kijowie coraz częściej się mówi o tym, że w najbliższych miesiącach dymisję może żłożyć premier Ukrainy Denys Szmyhal. Według źródeł Ukraińskiej Prawdy Wołodymyr Zełenski jest "zmęczony" premierem, który rzekomo nie potrafi generować przełomowych pomysłów. O co tak naprawdę chodzi i do czego to może doprowadzić?
-
Trafił do więzienia za rozbój. Teraz idzie na front. Sprawdzamy, kogo rekrutują w Ukrainie
Od lipca ukraińscy więźniowie dołączają do szeregów Sił Zbrojnych Ukrainy. Powstała już pierwsza taka jednostka. Jest to możliwe po tym, jak w maju została przyjęta ustawa o mobilizacji skazanych. - Nie idą na front łapać motyli. Idą tam zabijać okupantów. Ich przeszłość w tym nie przeszkadza - mówił ukraiński minister sprawiedliwości w rozmowie z Le Monde. Sceptycy porównują to do polityki rosyjskiej. Eksperci tłumaczą, że różnica jest zasadnicza. Sprawdzamy, jak to wygląda naprawdę.
-
Korupcja w Ukrainie. Ekspertka: To nasz wewnętrzny wróg, który utrudnia nam życie i wejście do UE
Ukraina ma sporo do zrobienia w kwestii zwalczania korupcji. Po roczpoczęciu rozmów akcesyjnych z UE, ten proces powinien przyspieszyć. - To leży w naszym interesie. Rosjanie na tym grają. Spekulują i będą robić wszystko, aby podważyć wiarygodność Kijowa w oczach sojuszników - mówi Jewgienija Wirłycz, wiceprezeska ukraińskiej organizacji pozarządowej Sztab Antykorupcyjny.
-
Zmiana władzy w Londynie. Wsparcie Kijowa nie jest zagrożone? "Istotne decyzje już podjęte"
4 lipca w Wielkiej Brytanii odbyły się przedterminowe wybory parlamentarne, które zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem Partii Pracy, kierowanej przez Keira Starmera. Partia zdobyła 410 miejsc w nowym parlamencie, kończąc 14-letnią dominację Konserwatystów. Jakie zmiany mogą teraz nastąpić, zwłaszcza dla Ukrainy?
-
Szczyt pokojowy z udziałem Rosji. Ekspert: dialogu nie będzie
Kolejny szczyt pokojowy zainicjowany przez Ukrainę może odbyć się z udziałem przedstawicieli Rosji - pisze Bloomberg. Platforma stworzona do rozmów o przyspieszeniu zakończenia wojny może stać się pierwszym miejscem, w którym po długim czasie przedstawiciele Kijowa i Moskwy będą rozmawiać o pokoju. Jednak w Ukrainie taki pomysł odebrano sceptycznie.
-
Ukraiński politolog: Macron nie ma większości we własnym kraju. Jak może być liderem w Europie?
Co dalej po wyborach we Francji? Nowy Front Ludowy wygrał wybory we Francji, jednak nie uzyskał samodzielnej większości w parlamencie. Partia prorosyjskiej polityczki Marine Le Pen została pokonana. - Aspiracje Macrona do zostania ogólnoeuropejskim nieformalnym liderem zostaną znacznie osłabione, ponieważ nie ma on większości we własnym kraju - mówi w rozmowie z nami politolog Jewhen Magda.
-
Kijów. Tłumy spieszą z pomocą do zbombardowanego szpitala. "Niesamowita solidarność"
Rosjanie w poniedziałek 8 lipca zaatakowali szpital dziecięcy Ochmatdyt w Kijowie. W szpitalu leczone były dzieci z całej Ukrainy. To największa tego typu placówka w kraju, do której trafiały dzieci w najtrudniejszych sytuacjach, między innymi chore na nowotwory. Mieszkańcy Kijowa nieustannie pomagają w usuwaniu gruzów, przywożą pomoc dla ofiar, a ukraińscy przedsiębiorcy przekazują miliony na potrzeby szpitala dziecięcego.
-
Wołodymyr Zełenski w Warszawie. Podpisano ważną umowę. Politolog: Polska będzie lobbystą Kijowa na Szczycie NATO
Wołodymyr Zełenski w poniedziałek przed szczytem NATO w Waszyngtonie pojawił się w Warszawie. Spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem i prezydentem Andrzejem Dudą. Prezydent Ukrainy i szef polskiego rządu podpisali umowę o bezpieczeństwie. - Ukraina nie bez powodu oczekuje, że Polska będzie jednym z kluczowych lobbystów Kijowa na szczycie NATO - mówi ukraiński politolog Ihor Reiterowycz w rozmowie z Ukrayina.pl.
-
Atak na szpital dziecięcy. "Nie do wiary, że Rosjanie to zrobili. Skala zniszczeń jest ogromna"
Szpital dziecięcy Ochmatdyt w Kijowie został w poniedziałek ostrzelany przez rosyjskie wojsko. To największa tego typu placówka w Ukrainie, do której trafiały dzieci w najtrudniejszych sytuacjach, między innymi chore na nowotwory. Przez rosyjski atak w stolicy Ukrainy zniszczona została także część budynku mieszkalnego. - Nie do wiary, ale Rosja uderza w szpitale dziecięce, żeby nas zastraszyć - mówi w rozmowie z nami mieszkanka Kijowa.
-
Ukraina bez zaproszenia do NATO. "Żaden kraj nie przelał tyle krwi, żeby do niego dołączyć"
W Ukrainie spada zaufanie do NATO. To efekt braku zaproszenia do Sojuszu i jasnych ram czasowych, kiedy mogłoby to się wydarzyć. Według ukraińskiego politologa Igora Todorowa kolejny szczyt Sojuszu nie przyniesie przełomu. "Po raz kolejny oferuje się nam coś zamiast zaproszenia. Brak zaproszenia Ukrainy do NATO to zaproszenie dla Putina, aby tę wojnę kontynuować" - mówi w rozmowie z nami Igor Todorow.
-
"To USA nie chcą nas w NATO". Zełenski spotka się z Tuskiem przed wylotem do Waszyngtonu
W najbliższych dniach prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ma spotkać się z Donaldem Tuskiem. Może dojść też do podpisania umowy o bezpieczeństwie. - Będzie to ważny element czegoś, co się później wydarzy na szczycie NATO w Waszyngtonie - mówi nam Jan Piekło, były ambasador Polski w Ukrainie.
-
Polacy w czołówce turystów, którzy odwiedzają Ukrainę w czasie wojny
Wojna uderzyła w ukraińską branżę turystyczną mocniej niż epidemia koronawirusa. Przed wojną i pandemią Ukrainę odwiedzało 14 mln turystów rocznie. Dziś jedynie nieliczni, nie czekając na zawieszenie broni, wsiadają do pociągu i jadą na wschód. Tym samym wspierają ukraińską gospodarkę. Polacy są w czołówce tych, którzy zwiedzają Ukrainę mimo zagrożenia ostrzałem. Więcej w artykule.