Relacja z Ukrainy
-
ISW: Ukraińcy nacierają pod Zaporożem. Rosjanie podpalają zaminowane pola, żeby ich powstrzymać
Ukraińska kontrofensywa na południu kraju trwa od trzech miesięcy. Siły Zbrojne Ukrainy kontynuują natarcie na kierunku Melitopola w obwodzie zaporoskim. Przełamali pierwszą linię obrony wroga. Rosjanie podpalają zaminowane pola, wycofując się ze swoich pozycji - pisze w raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Utrudnia to działania ukraińskich wojsk - twierdzą żołnierze.
-
Rosjanie uciekają do Europy przed wojskiem i dyktaturą. Finlandia wydaje im wizy w Petersburgu
Obywatele Rosji nadal dostają wizy do UE. Ostatnio licznie szukają schronienia w Finlandii, gdzie uciekają przed dyktaturą Putina i poborem do wojska. W 2023 roku prawie milion osób przekroczyło wschodnią granicę z Finlandią. Połowa z nich to obywatele Rosji. Według rosyjskich mediów, przed fińską placówką wizową w Petersburgu stoją wciąż długie kolejki.
-
Oligarcha stanął przed sądem w Kijowie ws. o gigantyczne oszustwo finansowe. Temu procesowi przygląda się cała Ukraina
Sąd Rejonowy w Kijowie zdecydował o dwumiesięcznym areszcie dla ukraińskiego oligarchy Ihora Kołomojskiego. By je opuścić, Kołomojski będzie musiał wpłacić kaucję w wysokości ponad 500 mln hrywien, to ponad 55 mln złotych. Oligarcha ma zarzut oszustwa i legalizacji mienia uzyskanego w wyniku przestępstwa. W ciągu siedmiu lat miał wywieźć z kraju ponad 500 mln hrywien. Kołomojski to ukraiński magnat mediowy i właściciel klubu piłkarskiego FK Dnipro.
-
Rosjanie planują zatopić sześć promów na Morzu Czarnym. Ukraiński wywiad ostrzega przed prowokacjami
Ukraiński wywiad poinformował, że Rosjanie zatapiają promy na Morzu Czarnym, aby uchronić Most Kerczeński przed atakami. Marynarka rosyjska ustawia bariery i siatki w wodzie, aby zabezpieczyć Krym przed ponownymi uderzeniami z morza. Kreml mówi o nocnych atakach, których nie było, żeby uzasadnić swoje działania przed Rosjanami - uważa rzeczniczka ukraińskiego dowództwa "Południe".
-
Zakaz importu ukraińskiego zboża. Kijów oskarża Warszawę o blokowanie ciężarówek na granicy
W przyszłym tygodniu w Brukseli odbędzie się spotkanie w sprawie zakazu importu ukraińskiego zboża do pięciu krajów UE. Ograniczenia wygasają 15 września, ale Polska i Węgry już zapowiedziały, że będą domagać się ich przedłużenia. Strona ukraińska będzie bronić swojego stanowiska w tej sprawie.
-
Niemcy. Wrzucił dziecko do kanału. Powód? Mówiło po ukraińsku
W niemieckim mieście Einbeck nieidentyfikowany mężczyzna zaatakował ukraińskie dzieci. Jedno z nich wrzucił do kanału. Zrugał dziesięciolatka za to, że mówił po ukraińsku i zmuszał go do mówienia po rosyjsku. Z relacji świadków wynika, że napastnik próbował wmówić chłopcu, że to Ukraina rozpętała wojnę. Prokuratura w Niemczech wszczęła śledztwo w tej sprawie.
-
Rosja i Białoruś zaproszone na gale Nobla. Ukraina i Szwecja bajkotują wydarzenie
Na uroczystość wręczenia Nagród Nobla w Sztokholmie zaproszono ambasadorów Rosji, Białorusi i Iranu. Rok temu przedstawicieli tych pańśtw nie zaproszono z powodu inwazji na Ukrainę - poinformowała Fundacja Noblowska. Galę bajkotuje nie tylko Ukraina, ale też Szwecja, która jest gospodarzem tego wydarzenia. Nie usiądziemy przy jednej kolacji z ambasadorem Rosji - oświadczyli szwedcy demokraci.
-
Odwołane loty przez atak dronów na Moskwę. Ukraińcy trafili w rosyjską fabrykę rakiet
Panika w Rosji. W ostatnich dniach opóźniono co najmniej 61 lotów, a 23 zostały odwołane na moskiewskich lotniskach "Wnukowo", "Domodiedowo" i "Szeremietiewo". To efekt ogłoszonego przez władze planu "Dywan", który wdraża się, gdy na niebie zostaną zauważone niebezpieczne wrogie obiekty. Moskwa przeżyła kolejny atak dronów.
-
Rosjanie na froncie przymierają z głodu? "Dostają jeden posiłek dziennie"
Rosyjscy wojskowi odmawiają udziału w walkach z Ukraińcami. Za taką postawę są karani w nieludzki sposób. Są zmuszeni do siedzenia w głębokim dole, gdzie dostają jeden mały posiłek dziennie. Informuje o tym ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.
-
Problemy Ukraińców w Czechach. Praga chce płacić uchodźcom, żeby wracali do domu
Poprawka do projektu czeskiej ustawy "lex Ukraina" przewiduje udzielanie pomocy Ukraińcom w powrocie do ich kraju. Pomysł zakłada częściowy zwrot kosztów na wyjazd uchodźców do domu. Czeskie media zalewa rosyjska propaganda, ale czeski naród w większości nadal wspiera Ukrainę - mówi w rozmowie z Ukrayina.pl dziennikarka, która mieszkała w Pradze.
-
Minister obrony Ukrainy do dymisji? Wiemy kto go może zastąpić
W przyszłym tygodniu odbędą się kolejne dymisje w Ministerstwie Obrony Ukrainy. Szef resortu Ołeksij Reznikow może zostać ambasadorem Ukrainy w Wielkiej Brytanii. "Musi odejść" - mówią źródła w Biurze Prezydenta Ukrainy. Zastąpić Reznikowa może ukraiński polityk i Tatar krymski - Rustem Umierow.
-
84. rocznica II wojny światowej. "Nieukarane zło zawsze powraca"
Druga wojna światowa wybuchła 1 września 1939 roku. Najpierw Niemcy z trzech stron zaatakowały Polskę. 17 września od wschodu weszły też wojska sowieckie. Dziś rosyjscy żołnierze powtarzają zbrodnie wojenne z tamtych lat w Ukrainie. Nieukarane zło zawsze powraca - mówi w rozmowie z Ukrayina.pl historyczka Tetiana Szwydczenko.
-
Po śmierci Prigożyna rannych wagnerowców wyrzucili ze szpitala. I już im nie płacą
Dwa dni po katastrofie samolotu Prigożyna rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Grupa Wagnera nie ma funduszy państwowych, wbrew oświadczeniu Putina w czerwcu, że prywatna firma wojskowa była w pełni wspierana przez państwo. Ranni wagnerowcy twierdzą, że zostali "porzuceni" - wypędzają ich ze szpitala, nie płacą za ich leczenie.
-
Chiny zaktualizowały swoje mapy geograficzne: część Rosji oznaczyły jako swoje terytorium
Państwowa służba kartograficzna Chin opublikowała zestaw map geograficznych na rok 2023. Na nich po raz pierwszy część terytorium Rosji jest oznaczona jako część Chin. Chodzi o wyspę Bolszoj Ussurijskij na rzece Amur. Walka o nią toczyła się od początku XIX wieku.
-
Roboty kamikadze i zdalnie sterowane wieżyczki. To nie sci-fi, to się naprawdę dzieje
Do wojny po stronie Ukrainy wkraczają roboty kamikaze i zdalne wieżyczki. Wkrótce zostaną wysłane na linię frontu. W sumie przetestowano 25 nowoczesnych rozwiązań dla wojska.
-
Tajny pogrzeb Prigożyna. W Petersburgu trwają przygotowania. Na cmentarzu myją asfalt
Gdzie zostanie pochowany Prigożyn? Tego nie wiadomo tak na pewno. Rosyjskie media zakładają jednak, że założyciel Grupy Wagnera zostanie pochowany na cmentarzu Serafimowskim w Petersburgu. Wewnętrzna część nekropolii i przyległe do niego ulice są intensywnie patrolowane przez policję.
-
Putin zacieśnia kontrolę. Nakazał najemnikom złożenie przysięgi wierności Rosji
Prezydent Rosji Władimir Putin nakazał najemnikom złożenie przysięgi wierności Rosji po katastrofie lotniczej, w której zginął Jewgienij Prigożyn. Agencja informacyjna Reuters pisze, że szef Federacji Rosyjskiej ma określony cel.
-
Bojownicy "Grupy Wagnera" opuszczają terytorium Białorusi. Mowa nawet o dwóch tysiącach najemników
Ukraińska straż graniczna potwierdza, że bojownicy organizacji terrorystycznej "Grupa Wagnera" opuszczają terytorium Białorusi. Rzecznik Państwowej Służby Granicznej Ukrainy Andrij Demczenko powiedział, iż w ostatnim czasie zmniejsza się ilość wagnerowców na Białorusi. Straż graniczna zakłada, że po informacji o śmierci w katastrofie lotniczej głównego patrona bojowników Jewgienija Prigożyna ten proces może się nasilić.
-
Wagnerowcy obiecują zemstę na Putinie za śmierć Prigożyna. "Marsz na Kreml!"
Bojownicy Grupy Wagnera obiecują zemstę na rosyjskich władzach za zlikwidowanie Jewgienija Prigożyna. Jego zwolennicy grożą prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi i ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu. W Grupie Wagnera od dawna istnieje opracowany i zatwierdzony mechanizm działania na wypadek śmierci Jewgienija Prigożyna lub Dmitrija Utkina.
-
Jak zestrzelono samolot Jewgienija Prigożyna? Zgłoszono dwie wersje i pięć argumentów
W Rosji rozbił się samolot z przywódcą Grupy Wagnera Jewgienijem Prigożynem. W wideo nagranym przez mieszkańców obwodu twerskiego widać, że samolot rozbił się po eksplozji. Gdzie więc nastąpiła eksplozja: na pokładzie czy po uderzeniu rakiety? Obie wersje przeanalizował niezależny rosyjski portal Meduza.
-
Wagnerowcy likwidują część obozów na Białorusi: Próbują wyjechać
Śmierć Prigożyna. Po katastrofie samolotu biznesowego dowódcy Grupy Wagnera najemnicy zaczęli formować konwoje, które miały opuścić obozy na Białorusi i udać się do Rosji. Białoruscy partyzanci opowiadają, że służby specjalne starają się uniemożliwić wyjazd pojazdów najemników z Grupy Wagnera.
-
Wywiad wojskowy zwabił na Ukrainę rosyjski Mi-8 z pilotem: pierwsze szczegóły operacji specjalnej
Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy przeprowadził długą operację specjalną, w wyniku której do Ukrainy trafił śmigłowiec Mi-8 Sił Zbrojnych Rosji. Ukraińska armia otrzymała nie tylko helikopter, ale także części do myśliwców Su-27 i Su-30. Jest oficjalne potwierdzenie.
-
Basen modułowy i parasole za 12,6 tysięcy dolarów. Putin wydał 32 mln dolarów na naprawę nowego jachtu
Reżim kremlowski wydał co najmniej 32 miliony dolarów na generalną naprawę i utrzymanie jednego z jachtów Władimira Putina. Chodzi o 82-metrowy statek Graceful wart 100 milionów dolarów. Szczegóły ustalili współpracownicy rosyjskiego polityka opozycyjnego Aleksieja Nawalnego