Relacja z Ukrainy

 • Ukraińska piosenkarka, która od lat robiła karierę w Rosji, wystąpi w Warszawie. Zapowiada się protest
 • Ukraina uderza w Rosję zachodnią bronią. Krzyżuje to plany Kremla, który chce zniszczyć Charków

  Ukraina uderza w Rosję zachodnią bronią. Krzyżuje to plany Kremla, który chce zniszczyć Charków

  Rosjanie w Biełgorodzie skarżą się na częstsze ataki, odkąd Kijów wywalczył pozwolenie na wykorzystanie na terenie Rosji dostarczonej przez USA broni. Na pierwszej linii ognia są rosyjskie miasta Biełgorod i Kursk, skąd Rosjanie atakują Ukrainę. Zielone światło dla ataków na Rosję przed USA dała Wielka Brytania, a także m.in. Czechy i Estonia. Zapytaliśmy ukraińskiego eksperta wojskowego Oleksandra Musijenkę, czy pomoże to obronić Charków.

  Władysław Jacenko
 • Kobiety w mundurze. Wojna w Ukrainie przyspiesza walkę o równouprawnienie. 'Nie mogą walczyć w męskich spodniach'

  Kobiety w mundurze. Wojna w Ukrainie przyspiesza walkę o równouprawnienie. "Nie mogą walczyć w męskich spodniach"

  Na froncie w Ukrainie przebywa ponad 70 tys. kobiet. Walczą ramię w ramię z mężczyznami, ale do 2022 roku nie miały nawet specjalnych kobiecych mundurów wojskowych. Nosiły męskie, szersze, większe, co nie ułatwiało sprawy w walce. Problemem zajęła się ratowniczka medyczna, która przed wojną była projektantką mody. Podzieliła się tą historią z Ukrayina.pl.

  Alina Vasylchenko
 • 'W tej kryjówce pokonujemy Rosję'. Tajemnica jednej z warszawskiej piwnic

  "W tej kryjówce pokonujemy Rosję". Tajemnica jednej z warszawskiej piwnic

  W piwnicy jednego z warszawskich bloków co jakiś czas zbierają się ludzie, którzy chcą wesprzeć ukraińskie wojsko. Nie da się wejść tam z ulicy. "Nazywamy to miejsce kryjówką, w której pomagamy Ukrainie zwyciężyć" - mówią nam osoby, które się tam spotykają. Są wśród nich Polacy, Białorusini, Amerykanie, a nawet mieszkaniec Sri Lanki. Lokalizacji nie ujawniamy ze względów ich bezpieczeństwa. Więcej w artykule Ukrayina.pl.

  Marta Radio
 • Szkoła w Warszawie walczy o przetrwanie. 'Moją szkołę zniszczyli Rosjanie, tu mam namiastkę domu'

  Szkoła w Warszawie walczy o przetrwanie. "Moją szkołę zniszczyli Rosjanie, tu mam namiastkę domu"

  W Centrum Edukacji PCPM w Warszawie dzieci z Ukrainy już drugi rok uczą się w systemie ukraińskim. To jedna z niewielu szkół w Polsce, która pomaga dzieciom-uchodźcom kontynuować naukę w swoim języku. To także szansa na edukację dla tych, którzy za jakiś czas zamierzają wrócić do swego kraju. Teraz szkoła potrzebuje wsparcia, bo grozi jej zamknięcie.

  Władysław Jacenko
 • Malarka z Charkowa: 'Ludzie proszą o obrazy o wojnie. A ja nie mam sił malować'

  Malarka z Charkowa: "Ludzie proszą o obrazy o wojnie. A ja nie mam sił malować"

  Nieustające rosyjskie ostrzały Charkowa zmusiły część mieszkańców do opuszczenia miasta. W Warszawie swój drugi dom znalazła ukraińska artystka prof. Nadia Myronenko. Nadal uczy studentów i tworzy. Choć, jak przyznaje, nie jest to łatwe. "Polacy pytają mnie o wojnę. Proszą, bym im pokazała jakieś obrazy. A ja nie mogę się zmusić do malowania" - mówi w rozmowie z Ukrayina.pl. O tęsknocie za domem i sile do walki, której brakuje, dalej w artykule.

  Marta Radio
 • Linia zero. Ukraiński operator drona: Chronimy piechotę, dron leci jako pierwszy

  Linia zero. Ukraiński operator drona: Chronimy piechotę, dron leci jako pierwszy

  Operator drona to jeden z zawodów wojskowych, na które w Ukrainie jest dziś największe zapotrzebowanie. Drony to ukraińskie Luftwaffe, które na Morzu Czarnym zastępuje nawet brakujące lotnictwo. Na froncie obserwuje Rosjan i uderza tam, gdzie składują broń. "My polujemy na nich, a oni na nas" - mówi Oleksii Kowalewski w rozmowie z Ukrayina.pl, który na co dzień kieruje dronami na froncie.

  Alina Vasylchenko
 • Ukraiński jezuita został mistrzem Polski w judo. 'Niektórzy prosili mnie o spowiedź'
 • Solista Coldplay zachwycony ukraińskim muzykiem z Bulwarów. 'Na jeden dzień stałem się gwiazdą'
 • Ukraiński stand-up w Warszawie. 'Dobry humor łączy ludzi. Tak radzimy sobie z bólem i złością'

  Ukraiński stand-up w Warszawie. "Dobry humor łączy ludzi. Tak radzimy sobie z bólem i złością"

  Czy można żartować podczas wojny? - Nie potrafiliśmy tworzyć stand-upu na początku inwazji, ciężko nam było żartować. Wydawało się, że nigdy nie wrócimy do żartów. Teraz dla niektórych jest to sposób na radzenie sobie z bólem i złością - mówi ukraińska komiczka, założycielka pierwszego ukraińskojęzycznego klubu stand-upowego w Warszawie "Ukrop" Tetiana Fiszczuk w rozmowie z Ukrayina.pl.

  Alina Vasylchenko
 • Ukraiński pisarz na froncie. 'Moje powieści są krótkie. Obawiam się, że nie zdążę ich dokończyć'

  Ukraiński pisarz na froncie. "Moje powieści są krótkie. Obawiam się, że nie zdążę ich dokończyć"

  Witalij Zapeka, ukraiński pisarz i żołnierz batalionu Połtawa, zgłosił się jako ochotnik na front w pierwszych dniach wojny w Ukrainie. Podczas inwazji na pełną skalę udało mu się opublikować trzy książki. - Marzę, żeby zapomnieć o wojnie i napisać coś zabawnego i dobrego. Do tej pory mi się to nie udaje - powiedział pisarz w wywiadzie dla Ukrayina.pl.

  Alina Vasylchenko
 • Włodzimierz Cimoszewicz o rosyjskich szpiegach w Polsce. 'Gdzie jest nasz kontrwywiad?'

  Włodzimierz Cimoszewicz o rosyjskich szpiegach w Polsce. "Gdzie jest nasz kontrwywiad?"

  - Jak to jest, że o rosyjskich szpiegach w Polsce dowiadujemy się od Ukraińców i Litwinów? Co jest nie tak z naszymi służbami? - pyta były premier Włodzimierz Cimoszewicz, z którym rozmawialiśmy o kondycji Unii Europejskiej oraz działaniach Rosji na terenie Europy, które wymagają reakcji. - W Rosji dezinformację szerzą tysiące osób. Są kształceni na 26 uczelniach. W UE w zespole do walki z nią mamy kilkunastu pracowników. To się musi zmienić albo będziemy w niebezpieczeństwie - mówi w wywiadzie dla Ukrayina.pl.

  Alina Makarczuk
 • Sztuka jako protest. Volodymyr Melymuka: Rosjanie chcą narzucić nam przyszłość, której nie chcemy

  Sztuka jako protest. Volodymyr Melymuka: Rosjanie chcą narzucić nam przyszłość, której nie chcemy

  Volodymyr Melymuka przeprowadził się do Polski w 2012 roku. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie obecnie pracuje jako wykładowca. Zajmuje się między innymi projektowaniem wnętrz. Sztuka dla Wołodymyra jest także formą protestu i walki z rosyjskim reżimem. W rozmowie z Ukrayina.pl artysta opowiada o obrazach i performansach, znanych z antykremlowskich protestów w Warszawie.

  Władysław Jacenko
 • Weronika Marczuk: W Ukrainie nazywają mnie 'dyżurną Polką'. Bronię tam interesów Polaków i Polski

  Weronika Marczuk: W Ukrainie nazywają mnie "dyżurną Polką". Bronię tam interesów Polaków i Polski

  - Ja jestem takim "tłumaczem" Ukrainy w Polsce i odwrotnie. Kiedy jadę do Ukrainy, to wiadomo, że tam już jestem "dyżurną Polką". Bo kto inny miałby być dla nich tą osobą, jak nie ja, która mieszka w Polsce od 32 lat, więc wtedy w Ukrainie bardziej bronię interesów Polaków i Polski. Dzisiaj moją misją jest integracja naszych krajów - mówi Weronika Marczuk, producentka filmowa, działaczka społeczna i prawniczka w rozmowie z Ukrayina.pl.

  Marta Radio, Alina Vasylchenko
 • Mobilizacja w Ukrainie. Co myślą poborowi w kraju i za granicą? 'Nie mam dylematu moralnego. Wszyscy są równi wobec prawa'
 • Dariusz Szymczycha: Odpowiedzialności za funkcjonowanie państwa nie może przyjąć 'szeryf' na traktorze

  Dariusz Szymczycha: Odpowiedzialności za funkcjonowanie państwa nie może przyjąć "szeryf" na traktorze

  - Choć te protesty rolnicze się wygasiły, traktory są bardziej potrzebne na polach niż na drogach publicznych i granicy, to rolnicy cały czas opowiadają o tym, że produkty z Ukrainy psują im rynek. Nie ma tych produktów z Ukrainy zbyt wiele na polskim rynku, a żądanie zakazu tranzytów produktów ukraińskich przez Polskę to jest działanie wbrew ludzkiej przyzwoitości i wbrew zasadom wolnego handlu - mówi Dariusz Szymczycha, wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej w rozmowie z Ukrayina.pl.

  Alina Makarczuk, Władysław Jacenko
 • Ambasador Ukrainy: Mamy zachodnią broń i natowskie standardy. W praktyce Ukraina już jest w NATO

  Ambasador Ukrainy: Mamy zachodnią broń i natowskie standardy. W praktyce Ukraina już jest w NATO

  - 80 proc. społeczeństwa ukraińskiego wspiera członkostwo Ukrainy w UE i NATO. W praktyce Ukraina już jest w NATO. Mamy zachodnią broń, natowskie standardy, bronimy wartości, o które oparte jest NATO. Potrzebna jest tylko polityczna decyzja, żebyśmy zostali członkiem Sojuszu oficjalnie - powiedział w rozmowie z Ukrayina.pl ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

  Alina Makarczuk, Władysław Jacenko
 • Dusan Vujasanin: W Ukrainie mamy największą liczbę zaginionych we współczesnej historii. Każdy miesiąc to kolejny tysiąc

  Dusan Vujasanin: W Ukrainie mamy największą liczbę zaginionych we współczesnej historii. Każdy miesiąc to kolejny tysiąc

  - Kluczowe jest to, żeby nasze słowa nie były interpretowane w sposób, który jedna ze stron konfliktu uznałaby za naruszenie poufności, kwestionując naszą neutralność. Bo to właśnie neutralność jest narzędziem, które pozwala nam poszukiwać zaginionych i łączyć rodziny - mówi w rozmowie z Ukrayina.pl Dusan Vujasanin, szef Biura Centralnej Agencji Poszukiwań Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. W Ukrainie mamy najwięcej zaginionych we współczesnej historii. "Zachowujemy dla siebie tę dyskusję z obiema stronami konfliktu"

  Władysław Jacenko
 • Czy śmierć przywódcy Iranu wpłynie na współpracę z Kremlem? 'Rosja jest w stanie sama produkować irańskie drony'

  Czy śmierć przywódcy Iranu wpłynie na współpracę z Kremlem? "Rosja jest w stanie sama produkować irańskie drony"

  W dniu śmierci prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego wojska rosyjskie wypuściły nad Ukrainą 29 dronów kamikaze. Były to irańskie drony Shahed, które Rosja przemianowała na Geran. - Drony irańskie już są produkowane na terenie Federacji Rosyjskiej. To będzie kontynuowane niezależnie od śmierci przywódcy i od tego, jaka będzie polityka Iranu - powiedział w komentarzu dla Ukrayina.pl płk Tomasz Strycharz, starszy doradca ds. polityki bezpieczeństwa w przedstawicielstwie NATO w Ukrainie.

  Alina Makarczuk, Władysław Jacenko
 • Ukraińscy studenci na front? Dariusz Wieczorek: Na pewno nie będziemy ich wyrzucać. To nie są złodzieje

  Ukraińscy studenci na front? Dariusz Wieczorek: Na pewno nie będziemy ich wyrzucać. To nie są złodzieje

  W Polsce studiuje blisko 50 tys. studentów z Ukrainy, około 30 tys. to mężczyźni. Czy powinni się martwić w związku z zaostrzeniem mobilizacyjnych przepisów w Ukrainie? Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek w komentarzach dla Ukrayina.pl uspokaja studentów: My na pewno nie będziemy ich wyrzucali, to nie są złodzieje, nic nie naruszyli.

  Alina Makarczuk, Władysław Jacenko
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ