Relacja z Ukrainy
-
Blinken w Kijowie i Warszawie. Ukraina coraz bliżej zgody na użycie zachodnich rakiet do uderzania w Rosji?
Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken spotkał się w czwartek z prezydentem Andrzejem Dudą, wziął także udział w konferencji z szefem MSZ Radosławem Sikorskim. Dzień wcześniej odwiedził Ukrainę. Ukraińscy politolodzy przypuszczają, że już niedługo Kijów może dostać pozwolenie na uderzenia zachodnią bronią dalekiego zasięgu w głębi Rosji.
-
Rosjanie mają wypędzić wojska Ukrainy spod Kurska do października. Taki dostali rozkaz
Putin dostał od swoich generałów zapewnienie, że rozprawią się z ukraińskim wojskiem, które wtargnęło na teren Rosji przed 1 października. Rosjanie ściągają tam swoje rezerwy i przeprowadzają szturmy. Ukraińcy się nie wycofują, a Kijów twierdzi, że ta operacja przynosi efekty. Sprawdzamy, jak naprawdę wygląda sytuacja pod Kurskiem.
-
Ukraina może zaatakować Rosję rakietami z USA. Kreml nie ma wątpliwości. "Histeria w Moskwie"
Kreml twierdzi, że Stany Zjednoczone pozwoliły Ukrainie na przeprowadzenie ataków z użyciem sojuszniczych rakiet dalekiego zasięgu przeciwko Rosji. Choć oficjalnie nic na ten temat nie wiadomo, Moskwa już grozi odpowiedzią na tę decyzję. Holandia, która jest członkiem NATO, już pozwoliła Kijowowi na użycie swoich rakiet do uderzeń w głębi Rosji. Co teraz?
-
Zapytaliśmy Ukraińców, co myślą o debacie Harris - Trump. "Musimy liczyć tylko na siebie"
Kamala Harris i Donald Trump po raz pierwszy stanęli do bezpośredniego starcia. Podczas debaty kandydaci rozmawiali także o wojnie w Ukrainie. Co Ukraińcy sądzą o intencjach obu kandydatów i kogo wspierają? - Trump jest prezydentem z przeszłości, egocentrycznym i zaprzyjaźnionym ze światowymi dyktatorami - mówi w rozmowie z nami Ukrainiec mieszkający w Ameryce.
-
Nadchodzi kluczowe starcie. "To może być ostatnia bitwa. Armia rosyjska wyczerpie rezerwy"
W Pentagonie mówią, że wojska rosyjskie próbują przedostać się do Pokrowska w Donbasie, ale jak dotąd nie udało im się zdobyć miasta. Ukraińscy wojskowi są pewni, że Pokrowsk jest kluczową miejscowością dla dalszych planów wroga. - Bitwa o Pokrowsk będzie tą, w której wyczerpią się ostatnie rezerwy Rosjan - mówi Jewhen Dykyj, były dowódca w batalionie Aidar.
-
W Kijowie powstaje ministerstwo ds. powrotu Ukraińców. Co na to uchodźcy?
Po wybuchu wojny Ukrainę opuściło prawie 10 milionów obywateli. Połowa z nich już wróciła do domu. Ponad 5 milionów z nich jednak do tej pory nie wróciło. W obliczu największego w historii kryzysu demograficznego Ukraina szuka sposobów, aby zachęcić swoich obywateli do powrotu zza granicy. W Kijowie ma powstać specjalne Ministerstwo ds. Powrotu z biurem m.in. w Warszawie. Co sądzą o tym sami Ukraińcy?
-
Ukraińska drużyna paralimpijska z wielkimi sukcesami. "Nie było to łatwe. Rosjanie prowokowali Ukraińców"
Ukraina niezmiennie osiąga sukcesy na Igrzyskach Paralimpijskich. Reprezentacja Ukrainy zajęła siódme miejsce w klasyfikacji medalowej, zdobywając 82 medale. Prawie połowę nagród Ukraińcy zdobyli w pływaniu. Kostyantyn Dultsev, ukraiński dziennikarz sportowy, w rozmowie z Ukrayina.pl mówi, że tegoroczne Igrzyska jednak nie były łatwe dla Ukraińców. - Ciężko przebywać w jednej przestrzeni z ludźmi, którzy wspierają wojnę - powiedział.
-
Syn broni Ukrainy, a ojciec pomaga Rosjanom. "To porażka w wychowaniu"
Ukraińskie służby polują na agentów FSB, zwerbowanych przed wojną lub w jej trakcie. Syn jednego z nich walczy w ukraińskim wojsku. Ojciec nazwał to "porażką w wychowaniu", kiedy go zatrzymywano. Dożywocie grozi też mieszkance Odessy, która pracowała jako księgowa, a po pracy robiła zdjęcia obiektów wojskowych i przekazywała je Rosjanom.
-
Lwów w żałobie. "To straszne, kiedy chowasz ludzi, których znałeś"
Dziś we Lwowie odbył się pogrzeb 7 osób, które straciły życie w rosyjskim wtorkowym ataku. Żałoba w mieście trwa już trzeci dzień. Ludzie przynoszą kwiaty i zostawiają znicze pod kamienicami, w które uderzyły rosyjskie pociski. Mieszkańcy oddają też krew dla rannych, którzy cały czas walczą o życie we lwowskich szpitalach. - Miałem w sobie tyle nienawiści, że chciałem krzyczeć - wspomina w rozmowie z nami student, który pomagał szukać ciał w gruzach.
-
Зеленський: на другому саміті миру Україна запропонує план закінчення війни. Будуть присутні і росіяни
Росіяни перекинули в Курську область близько 60 тисяч військових. Ідея операції на Курщині полягала в тому, щоб відтягнути російські сили на їхню ж територію. Про це заявив президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю для NBC New. Зокрема наголосив, що цей наступ є "військово-дипломатичним" кроком України та частиною "плану перемоги", який він представить Адміністрації президента США. Цей план залежить тільки від України та міжнародних партнерів, а не від Росії.
-
Putin powiedział o warunkach negocjacji z Ukrainą. Politolog: Ukraina nigdy na to nie pójdzie
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że jest gotowy do rozmów z Ukrainą. Według rosyjskiego dyktatora podstawą mogłoby być negocjacje między Kijowem i Moskwą, które odbyły się w Stambule w 2022 roku. Jewhen Mahda, ukraiński politolog, dyrektor Instytutu Polityki Światowej w rozmowie z Ukrayina.pl powiedział, że w istocie Putin chce kapitulacji Ukrainy i jej zniszczenia.
-
"Niektórzy umierali pod drzewami, inni w drodze do szpitala". Relacja ratownika z Połtawy
Wzrósł bilans ofiar śmiertelnych po wczorajszym rosyjskim ataku na Połtawę. W szpitalu zatrzymało się serce kolejnego rannego. Lokalne władze potwierdziły śmierć 53 osób. Liczba rannych wzrosła do 298. Pod gruzami cały czas mogą być ludzie. - Co chwilę karetka przywoziła kolejnego rannego. Kogoś, kto jeszcze był żywy, ale stracił rękę albo nogę - relacjonuje ratownik medyczny Igor Tkaczow, który bierze udział w tej akcji ratowniczej.
-
Nadchodzi wielki reset ukraińskiego rządu. Kto zastąpi ministrów? "O wszystkim decyduje Kancelaria Prezydenta"
Trzęsienie ziemi w ukraińskim rządzie. Rezygnację złożyło sześciu ministrów. W ciągu kilku dni 50 proc. rządu może się zmienić. Dlaczego taka rotacja była konieczna i jaki jest wpływ Kancelarii Prezydenta na ukraiński rząd? Zapytaliśmy o to ukraińskiego eksperta Ihora Reiterowycza.
-
Atak na Lwów. Dramatyczne relacje świadków. "Modliłam się podczas ostrzału. Czułam eksplozję całym ciałem"
Po rosyjskim ataku, który miał miejsce w nocy 4 września, zginęło siedem osób, w tym troje dzieci, a 47 zostało rannych. 11 osób jest w stanie krytycznym i przebywa we lwowskich szpitalach. Rosyjskie pociski spadły na centrum miasta, powodując zniszczenia co najmniej 50 budynków. - To był piekielny poranek. Poczułam eksplozję całym ciałem - mówi mieszkanka miasta w rozmowie z nami.
-
Ekspert wskazuje najsłabsze punkty Rosjan pod Pokrowskiem. "Próbują to ukryć na wszelkie sposoby"
Rosjanie są coraz bliżej Pokrowska. Ukraińcy przygotowują się do obrony miasta. Wokół Pokrowska zbudowano już kilka linii obrony, które pomogą spowolnić walki uliczne. Ukraiński ekspert wojskowy Ołeksandr Musijenko w rozmowie z Ukrayina.pl powiedział, że walka za miasto może rozpocząć się już we wrześniu. Zdaniem eksperta Rosjanie ukrywają przemęczenie i problemy logistyczne.
-
Rosjanie coraz bliżej Pokrowska. Miasto szykuje się do walk ulicznych
Rosjanie są już 9 kilometrów od Pokrowska, czyli zachodniej bramy Donbasu. Miasto szykuje się do walk ulicznych. Może do nich dojść już w najbliższych tygodniach. Na mapie widać, że zajęcie Pokrowska otworzy Rosjanom drogę na Pawłograd, a później na Dniepr, jedno z największych miast na wschodzie Ukrainy. - Rosjanie tracą wioski, a my miasta. Być może należy już skończyć operację pod Kurskiem i bronić Pokrowska - mówi nam były współpracownik Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Iwan Stupak.
-
Ukraińcy opuszczają Pokrowsk. "Zamykane są sklepy i szpitale"
Ukraińcy szykują się do bitwy o Pokrowsk. To ważny węzeł komunikacyjny w obwodzie donieckim. Rosjanie są coraz bliżej, a w mieście zamykane są sklepy, apteki i szpitale. - Ludzie uciekają i pozostawiają mi swoje zwierzęta. Jeśli Rosjanie tu przyjdą to zginę razem z nimi... - mówi właścicielka schroniska pod Pokrowskiem. Kobieta mieszka sama i ma pod swoją opieką prawie 300 zwierząt.
-
Putin w Mongolii. Czemu nie zakuli go w kajdanki?
Putin przebywa z wizytą w Mongolii. Kraj ratyfikował statut rzymski i jest członkiem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, który rok temu w marcu wydał nakaz aresztowania przywódcy Rosji za zbrodnie wojenne związane z porywaniem ukraińskich dzieci. Rząd Mongolii nie zamierza się zgodzić na zakucie Putina w kajdankach. - Mongolia jest zaciśnięta między Rosją a Chinami, dlatego umywa ręce - mówi ukraiński politolog w rozmowie z Ukrayina.pl.
-
Rosjanie uderzyli w Połtawę. Nie żyje prawie 50 osób. Mieszkańcy: Takiego ataku jeszcze nie było
Miasto Połtawa w środkowej części Ukrainy zostało zaatakowane z użyciem rakiet balistycznych. Dwa pociski miały uderzyć w szpital i placówkę oświatową. Według ostatnich doniesień w wyniku ataku Rosjan na miasto zmarło 47 osób, ponad 206 osób jest rannych. - To jest czarny dzień dla naszego miasta. Takiego ataku tutaj jeszcze nie było - mówią mieszkańcy Połtawy.
-
Szkoła-schron w Charkowie. Ponad tysiąc uczniów na lekcjach pod ziemią. "Nie boimy się wybuchów"
Rosjanie ostrzeliwują Charków na wschodzie Ukrainy niemal codziennie. W poniedziałek 2 września wojska rosyjskie po raz kolejny zaatakowały jedno z największych w Ukrainie miast. Setki dzieci spędziło swój pierwszy dzień w szkole pod ziemią. - Nigdy nie myśleliśmy, że będziemy uczyć pod ziemią, ale ta szkoła ma wszystkie niezbędne warunki - mówi dyrektorka jednej z podziemnych szkół.
-
Czy Ukraińcy zgodzą się na pokój kosztem oddania terytoriów? Najnowszy sondaż
Ukraińcy nie są gotowi na terytorialne ustępstwa wobec Rosji. Nawet jeśli to zakończy wojnę. Temat negocjacji pokojowych z Rosją wzbudza w ukraińskim społeczeństwie spory i podziały. - Ci, których dom nie jest przez Rosjan okupowany, nas nie rozumieją. Z łatwością mówią o handlu terytoriami. My tak nie możemy - mówi nam pani Elwira, która musiała uciekać przed Rosjanami spod Ługańska.
-
Szkoła w czasie wojny. Co jest w plecakach ukraińskich uczniów? "W schronie też powinno być wygodnie"
Rok szkolny 2024/2025 w Ukrainie rozpoczyna się w trudnych warunkach ze względu na trwającą wojnę. Prawie milion ukraińskich dzieci w kraju i za granicą uczy się online. Władze starają się jednak przywrócić dzieci do edukacji stacjonarnej, dlatego wprowadziły warunek, że w szkole albo w jej pobliżu ma być schron przeciwbombowy. Jak Ukraińcy zbierają się do szkoły i co wkładają do plecaków ewakuacyjnych?
-
Pierwszy stracony F-16 w Ukrainie. Co się stało? Oświadczenie dowódcy sił powietrznych
Myśliwiec F-16 rozbił się w Ukrainie podczas bitwy powietrznej 26 sierpnia. W katastrofie zginął pilot Ołeksij Mes. Przyczyna katastrofy nie została jeszcze ustalona, okoliczności są obecnie badane. Ukraińskie dowództwo rozważa różne wersje katastrofy, między innymi bratobójczy ogień (ang. friendly fire) z systemów obrony powietrznej, awarię techniczną i błąd pilota.