Relacja z Ukrainy
-
Ukraina ma przewagę w dronach. Sięgają nawet do Moskwy
Ukraina zwiększyła zapasy dronów w armii i coraz częściej atakuje w głębi Rosji. W lipcu użyła więcej dronów do walki niż Rosja. Prezydent kraju twierdzi, że ta tendencja powinna się utrzymać. Dzięki dronom cele wojskowe położone nawet dwa tysiące kilometrów dalej od ukraińskiej granicy stały się dla nas osiągalne - mówi w rozmowie z Ukrayina.pl jeden z producentów dronów, które Ukraina wykorzystuje do walk. To oznacza, że cele w Moskwie również są w zasięgu Ukrainy.
-
Ukraińskie wojsko weszło do Rosji. W obwodzie kurskim ogłoszono stan wyjątkowy
Ukraińcy prowadzą coraz odważniejsze operacje wojskowe na terenie Federacji Rosyjskiej, czego dowodem jest obecność ich wojsk w obwodzie kurskim. ISW podaje, że w ciągu ostatniej doby wojska ukraińskie wkroczyły co najmniej 10 kilometrów w głąb Rosji. Kijów na razie nie skomentował tej ofensywy, jednak Wołodymyr Zełenski podziękował wojsku, które walczy "wszędzie tam, gdzie da się pokonać Rosję". Sprawdzamy, co się dzieje w Rosji.
-
Myśliwce F-16 w Ukrainie. Ekspert: Polska mogłaby pomóc
Myśliwce F-16 są w stanie chronić ukraińskie niebo przed zmasowanymi atakami Rosji, a także uderzać w cele na tymczasowo okupowanych terytoriach. Według eksperta najprawdopodobniej teraz samoloty zostaną wykorzystane w pierwszym wariancie, w którym polscy piloci mogliby pomóc ukraińskim siłom powietrznym. - Rozumiemy, że Polacy boją się eskalacji, ale znowu dzięki pomocy polskich pilotów mogłoby to pomóc naszemu lotnictwu aktywniej pracować - mówi były ukraiński pilot.
-
Rosyjskie wojsko ma zająć Donbas do końca roku. Czy F-16 ich powstrzymają?
Rosjanie prowadzą działania kontrofensywne w obwodzie donieckim. Według analityków DeepState, ukraińskie siły zbrojne wycofały się z kolejnych pozycji pod Bachmutem. Sytuacja w miejscowości Czasiw Jar również jest trudna. Do końca tego roku Rosjanie będą za wszelką cenę próbować zająć cały Donbas. Czy amerykańskie myśliwce F-16 zmienią sytuację na froncie?
-
Zełenski chce negocjacji o pokoju? Portnikow: Kijów wie, że nie jest to możliwe
Ponad połowa (57 proc.) Ukraińców uważa, że Kijów powinien zacząć negocjacje pokojowe z Rosją. Zełenski w wywiadzie z "Le Monde" i AFP stwierdził, że mogą się one rozpocząć nawet jeśli w tym czasie Rosjanie nie wycofają swoich wojsk z całego terytorium Ukrainy. Znany ukraiński publicysta i dziennikarz Witalij Portnikow z kolei uważa, że rozmowy między Ukrainą a Rosją nie są możliwe. W swoim felietonie pisze, że są dwa scenariusze zakończenia tej wojny i każdy z nich niesie za sobą ryzyko...
-
Ukraina liczy straty. Czy Rosja zapłaci za wojnę? "Nie miejmy złudzeń"
W trakcie pełnoskalowej inwazji na Ukrainę Rosja wyrządziła szkód na co najmniej 155 miliardów dolarów. Zniszczono i uszkodzono ponad 250 tys. budynków, tysiące Ukraińców zostało bez domów. Czy Moskwa zapłaci za wojnę? Ukraiński politolog Jewhen Mahda w rozmowie z Ukrayina.pl powiedział, że jest to trudna kwestia polityczna i nie ma tu realnych mechanizmów wpływu na Kreml.
-
Drugi złoty medal dla Ukrainy. Jarosława Mahuczich najlepsza w skoku wzwyż. "To historyczny moment"
Jarosława Mahuczich zdobyła w Paryżu złoty medal olimpijski w skoku wzwyż. 22-letnia zawodniczka wywalczyła drugie w tegorocznych igrzyskach złoto dla Ukrainy. Pierwszy złoty medal Ukrainy na igrzyskach olimpijskich zdobyła drużyna kobiet w finale turnieju szermierki szablą.
-
Kamala Harris wyprzedza Trumpa. Biden ma się skupić na Ukrainie i Izraelu
Za niecałe 100 dni Amerykanie wybiorą nowego prezydenta USA. Wpłacają olbrzymie sumy na kampanię Kamali Harris. Według Politico zgromadzili na koncie Demokratów już 310 mln dolarów. - Na Trumpa póki co wpłacono 137 mln dolarów. Harris skupia się na przyszłości USA. Biden ma kilka miesięcy, żeby skupić się na wojnie na Bliskim Wschodzie i Ukrainie - mówi nam ekspert Instytutu Studiów Amerykańskich w Kijowie.
-
Rosjanie straszą zatopieniem Kijowa. "Tak było w Nowej Kachowce"
Rosyjska propaganda rozpowszechnia w sieci kolejny fake news o tym, że Ukraina rzekomo planuje wysadzenie tamy swojej elektrowni wodnej w Kijowie. W sieci wrze od komentarzy. Internauci obawiają się zatopienia Kijowa, a eksperci przypominają, że przed wysadzeniem w powietrze tamy w Nowej Kachowce Rosjanie również obarczali za to winą Ukraińców. Czy ten scenariusz może się powtórzyć i czy zatopienie Kijowa w ogóle jest możliwe?
-
Natarcie Rosjan na wschodzie nie słabnie. Zełenski mówi o nowym celu Putina. "Sytuacja jest skomplikowana"
Wojska rosyjskie w dalszym ciągu powoli, ale pewnie posuwają się w kierunku miasta Pokrowsk. Główny cel militarny Rosjan zmienił się po nieudanej próbie ofensywy pod Charkowem. Powiedział o tym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z francuskimi dziennikarzami. Jak zauważył, po niepowodzeniu w zdobyciu Charkowa, głównym celem Rosjan jest wschód.
-
F-16 w Ukrainie. Ukraiński ekspert: Rosjanie coś wiedzą. Podczas ostatnich ataków nie używali masowo rakiet
Ukraina otrzymała pierwszą partię myśliwców F-16, pisze agencja Bloomberg. Proces ich otrzymania trwał prawie półtora roku. Niektórzy eksperci sugerują, że dostawa samolotów może przynieść znaczącą zmianę w wojnie. Jednocześnie w Moskwie mówią, że Kreml będzie nagradzać żołnierzy i jednostki, które będą skutecznie neutralizować samoloty F-16.
-
Rosjanie wystrzelili w Ukrainę 89 dronów. Zajęli też dwie kolejne wioski
To był największy rosyjski atak z użyciem dronów skierowany głównie na Kijów. Podobny miał miejsce 1 stycznia. Siły powietrzne Ukrainy w nocy zestrzeliły wszystkie 89 dronów i jeden pocisk rakietowy X-59. Ukraińcy odpowiedzieli atakiem na terenie Rosji. Więcej o sytuacji na froncie piszemy w artykule.
-
Kreml wzoruje się na Pekinie. Po Facebooku i Instagramie odcina też YouTube
Władze w Moskwie sztucznie ograniczają dostęp do YouTube dla swoich obywateli. Facebook, X i Instagram zostały już w Rosji zablokowane, ale Rosjanie obchodzą zakazy poprzez korzystanie z VPNów. Brytyjski wywiad twierdzi, że Kreml wzmacnia kontrolę nad obywatelami w mediach społecznościowych i blokuje nawet dostęp do VPN, żeby odebrać im możliwość korzystania z niezależnych źródeł informacji.
-
Pół miliona zabitych Rosjan. Ukraina na froncie mogła stracić ok. 200 tys. żołnierzy
1816 km - tyle liczyła granica między II RP i III Rzeszą, która 1 września 1939 roku stała się linią frontu. 3700 km - tyle długości ma dziś linia frontu dziś, w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W tej chwili przeciwko Ukrainie walczy ponad pół miliona Rosjan. O stratach, mobilizacji i planach odzyskania Krymu dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy mówił w wywiadzie brytyjskiej gazecie The Guardian. Ukrayina.pl zebrała najważniejsze fragmenty.
-
Wakacje w Abchazji, wycieczki do Korei Północnej i przyjaznych politycznie Węgier. Gdzie odpoczywają Rosjanie?
Napięta sytuacja w kwestii bezpieczeństwa na terenie okupowanego przez Rosję Krymu doprowadziła do odwoływania wycieczek do kurortów na półwyspie. Są jednak inne kierunki, które Rosjanom wyjątkowo kojarzą się z odpoczynkiem. Coraz więcej rosyjskich turystów decyduje się na wycieczki do nieuznanej przez społeczność międzynarodową Abchazji, a według rosyjskich mediów "dobre warunki" dla odpoczynku dzieci są w Korei Północnej.
-
Państwa UE mogą pomóc Ukrainie w mobilizacji. Chodzi o tysiące rekrutów
Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski w wywiadzie dla RMF stwierdził, że UE może stworzyć Ukraińcom takie warunki pobytu w UE, które zachęcą ich do powrotu do Ukrainy i wypełnienia obowiązku wobec ojczyzny. - W Ukrainie mieszka 11 mln mężczyzn. Armia liczy ponad pół miliona i nie jest w stanie przyjąć kilkuset tysięcy nowych rekrutów. Nie mamy jak ich wyposażyć! Nie mamy broni, amunicji, artylerii. Niech nam lepiej dadzą sprzęt - mówi żołnierz, który walczy w Ukrainie.
-
Ukraina nie przejdzie do kontrofensywy w tym roku. Ekspert: Straciliśmy sześć miesięcy
Ukraina coraz częściej uderza w obiekty na terenie Rosji. Ma plan na lądową kontrofensywę, ale nie wiadomo, kiedy będzie mogła jej dokonać. New York Times pisze, że w tym roku to już się raczej nie uda. - Obiecane przez sojuszników pakiety pomocy wojskowej docierają z dużym opóźnieniem. Ukraina straciła przez to sześć miesięcy - mówi nam Ołeksandr Musienko, ekspert wojskowy z Kijowa.
-
Krym gotowy do blokady. Brytyjski wywiad: Rosjanie mają problem
Ukraińcy zniszczyli ostatni działający prom, który dostarczał zaopatrzenie na półwysep. Ukraińskie ataki na Krym zmusiły Rosjan do przerzucenia ich obrony powietrznej i lotnictwa w głąb półwyspu. Tym samym kilka dużych krymskich miast zostało pozbawionych obrony przeciwlotniczej, która chroniłaby zwykłych Rosjan przed potencjalnymi uderzeniami Ukrainy. - Rosjanie mają problem - mówią ukraińscy eksperci. Co to oznacza?
-
Sąsiędzi byli w szoku. Radziecki blok i stare meble. Tak mieszkają rodzice Zełenskiego
Rodzice prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego nie opuścili kraju po wybuchu wojny. Odmówili ewakuacji. Zostali w domu. Nadal mieszkają w Krzywym Rogu, gdzie urodził się ich syn. To miasto jest regularnie ostrzeliwane przez Rosjan. - Mieszkają skromnie. Są życzliwi. Chętnie rozmawiają z sąsiadami. Są zwykłymi emerytami i patrząc na nich nigdy bym nie powiedziała, że ich syn jest prezydentem naszego kraju - mówi nam ich sąsiadka z Krzywego Rogu.
-
Rosyjska operacja "Destabilizacja". Ekspert: Tak Kreml atakuje Europę
W Ukrainie zatrzymano grupę dywersantów współpracujących z FSB, która stała za podpaleniami obiektów cywilnych w Polsce i państwach bałtyckich. Ukraińska policja twierdzi, że ta sama grupa może stać za podpaleniem hali przy Marywilskiej. Polskie służby na razie tego nie komentują. Eksperci twierdzą, że to element rosyjskiej wojny hybrydowej. - Rosja stosuje cyberataki, sabotaż, podpalenia, planuje zamachy i dyskredytację niektórych polityków, żeby wpłynąć na wyniki wyborów - mówi politolog z Kijowa Jewhen Magda.
-
Rosjanie są oburzeni igrzyskami. Wspominają carskie czasy
Rosja zbojkotuje igrzyska olimpijskie i po raz pierwszy od 40 lat w telewizji nie pokaże nawet występów swoich sportowców. Wszystko to przez liczbę sportowców z Rosji, których Międzynarodowy Komitet Olimpijski dopuścił do zawodów - 15. Rosjanie uważają to za dyskredytacje, ponieważ taka mała liczba zawodowców występowała tylko za cara Mikołaja II.
-
Zatrzymano grupę podpalaczy pracujących dla Rosji. Szykowali serię pożarów w Polsce
Policja ukraińska zatrzymała grupę osób, które na zlecenie Rosji przygotowywały serię podpaleń obiektów cywilnej i krytycznej infrastruktury w Polsce i państwach bałtyckich. Przestępcy werbowali w Ukrainie osoby o poglądach prorosyjskich i za pomocą sfałszowanych dokumentów zabierali ich do krajów UE. Sprawcom grozi nawet dożywocie. Służba prasowa ukraińskiej policji poinformowała nas, że akcja była przeprowadzona we współpracy z polskimi służbami.
-
Ukraińscy żołnierze w Warszawie. Przyjechali, aby zachęcać rodaków do powrotu i walki
Żołnierze z trzeciej brygady szturmowej Sił Zbrojnych Ukrainy opuścili kraj, aby zachęcić rodaków w Europie do walki z Rosjanami. Obecnie są w Warszawie. - Jeśli ktoś wpłacił na wojsko 100 złotych i uważa, że to wystarczy... to nie. Nie jest to ta potężna pomoc, której oczekujemy - mówią mężczyznom w wieku poborowym, którzy są w Polsce. Byliśmy na tym spotkaniu! Więcej w artykule.