Relacja z Ukrainy
-
"Rosjanie nigdy nie widzieli takiej porażki". Ukraina robi ogromne postępy na kierunku krymskim
"To wielki sukces, ale nie wszystko zależy od nas" - przekonuje Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Twierdzi, że siły obronne Ukrainy robią duże postępy w sektorze krymskim. Ukraińcy intensywnie ostrzeliwują obiekty należące do rosyjskiej armii okupującej Krym.
-
Gigantyczny korek na granicy. Ukraińcy zwracają uwagę na to, kim są protestujący przewoźnicy
Blokada polsko-ukraińskich przejść granicznych wydłuża się, a wraz z nią kolejki TIRów i ciężarówek po obu stronach. Rośnie też napięcie. Organizatorami strajku są przedstawiciele Komitetu Obrony Przewoźników i Pracodawców Transportu. Strona ukraińska zwraca jednak uwagę, że komitet reprezentuje kierowców ciężarówek, którzy pracują na rynku białoruskim i rosyjskim. Protestu nie poparły w Polsce pozostałe trzy związki zawodowe przewoźników.
-
Rosja prosi inne kraje o zwrot sprzedanej broni. Egipt już szykuje "paczkę na święta"
Federacja Rosyjska stara się odkupić sprzęt wojskowy, części i pociski od państw, którym sprzedała je w ostatnich dziesięcioleciach. Przedstawiciele Kremla zwrócili się ostatnio w tym celu do Pakistanu, Egiptu, Białorusi i Brazylii.
-
Czy w Ukrainie odbędą się wybory prezydenckie? Ukraiński politolog wyjaśnia
Kadencja prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego kończy się w maju 2024 r., a prawo wyborcze zabrania przeprowadzania wyborów w czasie wojny. Ostatnio pojawiły się informacje, że wybory prezydenckie w Ukrainie mogą odbyć się 31 marca 2024 roku. W ekskluzywnym artykule dla Ukrayina.pl ukraiński politolog wyjaśnił, czy wybory prezydenckie rzeczywiście odbędą się w 2024 roku.
-
Putin buduje drugi Most Krymski. Armia rosyjska może przygotowywać się do wycofania
Właśnie rozpoczęła się budowa linii kolejowej z rosyjskiego Rostowa nad Donem do ukraińskiego Mariupola i dalej wzdłuż wybrzeża Morza Azowskiego. Władze okupacyjne potrzebują tego połączenia do transportu zboża i minerałów do Rosji.
-
Ile pieniędzy Ukraina straci w wyniku strajku na polskiej granicy? Chodzi o miliony euro
Strajk polskich przewoźników trwa na trzech największych punktach kontrolnych na granicy z Ukrainą. W Radzie Najwyższej Ukrainy mówią, że biznes i obywatele bardzo ucierpią, ponieważ towary dostarczane są samochodami, więc wzrosną koszty transportu. Ukraiński portal Censor.net policzył, że w jednym dniu strajku ukraińscy przewoźnicy tracą 500 tys. euro.
-
Zielone światło dla Ukrainy w Unii Europejskiej. Historyczny moment
Komisja Europejska dała zielone światło Ukrainie do rozpoczęcia negocjacji w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej. Decyzja ta musi jeszcze zostać zatwierdzona przez przywódców UE na szczycie w połowie grudnia. Premier Ukrainy Denys Szmyhal obiecał, że ukraiński rząd będzie kontynuować wdrażanie reform.
-
Rosja w dalszym ciągu kupuje broń z USA i Europy. Correctiv: Chodzi o miliony sztuk amunicji
Rosja wciąż ma możliwość zakupu broni i amunicji w Europie czy USA - o czym piszą dziennikarze śledczy z niemieckiego projektu Correctiv. Przekazują, że po rozpoczęciu pełnoskalowej wojny w Ukrainie, Rosja sprowadziła blisko 7300 sztuk broni palnej, w tym ponad sto karabinów snajperskich, a także prawie osiem milionów sztuk amunicji od producentów amerykańskich i europejskich.
-
Rosjanie narzekają na złe warunki wojenne. "Siedzimy w bagnie, nie da się zaparzyć herbaty"
Rosyjscy żołnierze walczący w Ukrainie skarżą się na złe warunki na froncie. Narzekają, że nie mają nawet jak zaparzyć herbaty. Informuje o tym Brytyjskie Ministerstwo obrony. Rosjanie mówią, że nie są zadowoleni z posiłków, a podczas walk z Ukraińcami siedzą w bagnie.
-
Dostał paczkę z prezentem, a w niej granat. Są szczegóły tragicznej śmierci Czastiakowa
Adiutant naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy, Giennadij Czastiakow, zginął w dniu swoich urodzin w wyniku eksplozji granatu ręcznego. Okazało się, że granat były częścią "zestawu prezentowego", który otrzymał tego dnia.
-
Ukraina zaatakowała stocznię na Krymie. Rosja: Zatopiony został jeden z najnowocześniejszych okrętów
Po ataku na stocznię w Kerczu Rosja może zmagać się z opóźnieniami w dostawach statków. Zdaniem brytyjskich sił wywiadowczych, to z kolei może skutkować tym, że rosyjskie władze rozważą, czy po raz kolejny nie zmienić głównej stoczni, w której remontowano okręty. Wcześniej Rosja przyznała też, że na skutek ukraińskich ataków zniszczeniom uległ Askold - jeden z najnowocześniejszych okrętów.
-
Rosjanie obchodzą sankcje dzięki kryptowalutom. Ma im pomagać brytyjska firma Tokariewa
Firma Copper, która umożliwia nabywanie i przechowywanie kryptowalut, została założona przez Dmitrija Tokariewa. Aby "umiędzynarodowić" swoją działalność, Rosjanin na swojego doradcę zatrudnił nawet byłego ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii. Jak informują ukraińskie media, firma założona przez Tokariewa ma podobno pomagać rosyjskim obywatelom w obchodzeniu sankcji.
-
Współpracownik Załużnego zginął w wyniku eksplozji granatu w swoim domu pod Kijowem
We wsi Czajka w obwodzie kijowskim zginął wojskowy, który był współpracownikiem naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy Walerija Załużnego. Informuje o tym portal Ukraińska Prawda. Według zeznań żony doradcy Załużnego, mężczyzna przyszedł do domu z urodzinowymi prezentami. Po otwarciu jednego z nich nastąpiła eksplozja.
-
Blokada granicy przez przewoźników się rozpoczęła. Ambasador Ukrainy: to bolesny cios w plecy
W poniedziałek po godz. 12.00 polscy przewoźnicy rozpoczęli blokowanie ruchu ciężarówek na trzech punktach kontrolnych. Państwowa Straż Graniczna Ukrainy przekazuje, że ruch dla ciężarówek jest utrudniony. Na blokadę granicy przez polskich przewoźników zareagował ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. "To jest bolesny cios w plecy Ukrainy" - napisał na Facebooku.
-
Wybory prezydenckie w Ukrainie się odbędą? Deputowany: Zełenski już podał datę
Czy odbędą się wybory prezydenckie w walczącej z Rosją Ukrainie? Ukraiński parlamentarzysta Ołeksij Honczarenko na antenie telewizji Espresso powiedział, że Wołodymyr Zełenski planuje przeprowadzić wybory w ostatnią niedzielę marca przyszłego roku.
-
Atak na Odessę i Chersoń. Ogromne wyrwy, zniszczone domy i samochody ze zbożem. Uszkodzono Muzeum sztuki
W nocy z 5 na 6 listopada armia rosyjska zaatakowała południowe regiony Ukrainy czterema różnymi rodzajami rakiet: Onyks, Iskander-M, Kh-31P, Kh-59. Doszło do zniszczeń magazynów i samochodów ze zbożem, uszkodzone zostały domy mieszkalne. W rosyjskim ostrzale na Odessę zburzone zostało muzeum w historycznej części miasta, które jest wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.
-
"Jesteśmy w pewnym sensie pomiędzy Rosją a Ukrainą". Relacja z Genewy [TYLKO U NAS]
- Nie chodzi o stronę rosyjską czy ukraińską. Jesteśmy tutaj, aby wspierać rodziny i ludzi - tłumaczy przedstawicielka ICRC w Genewie. Pracownicy Centralnej Agencji Poszukiwań poświęcają swoje życie, aby pomóc innym ludziom. Pojechaliśmy do Szwajcarii, żeby dowiedzieć się, jak wyglądają poszukiwania osób zaginionych z Ukrainy i Rosji.
-
"Kreml czeka na śmierć Putina, który może nie dożyć wyborów". Rosjanie będą testować nowy system
Rosyjski rząd testuje elektroniczny system głosowania przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi, które mogą się odbyć wiosną 2024 roku. Prawdopodobnie wesprze on wysiłki zmierzające do zmanipulowania wyników na korzyść dyktatora Władimira Putina.
-
Zginęli. Wcześniej świętowali i odbierali nagrody. Rosjanie zaatakowali ich na linii frontu
Rosjanie wymierzyli w tłum ludzi. W sieci rozprzestrzeniają się informacje o rosyjskim ataku na jedną z brygad w wiosce w Ukrainie. Niedawno obchodzono Dzień Wojsk Rakietowych i Artylerii. Uroczysta ceremonia wręczenia nagród została zorganizowana na otwartej przestrzeni w wiosce na linii frontu. Od poniedziałku w ukraińskim obwodzie zakarpackim, tuż obok Polski, obowiązywać będzie trzydniowa żałoba.
-
Rosja traci wpływy na świecie: Kazachstan szuka nowych partnerów, a Chiny stają się bardziej aktywne w Azji Środkowej
Moskwa traci ostatnie dźwignie wpływu na kraje Azji Środkowej. Przez długi czas Kremlowi udawało się pozostać "ośrodkiem władzy", ponieważ wiele zależało od niego w regionie, zarówno pod względem gospodarczym, jak i militarnym. Jednak wraz z wybuchem wojny Moskwa zaczęła tracić na sile. Chiny są teraz głównym pretendentem do tej pozycji.
-
"Kopiemy okopy dla naszych dzieci". MSZ Litwy ostrzega przed pokojem z Rosją
Litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis ostrzegł przed porozumieniami pokojowymi z Rosją. Podkreślił, że jakikolwiek rozejm z agresorem daje Rosji jedynie czas na dozbrojenie.
-
"Wolność dla Rosji". Rosjanie pobili i okradli Ukraińców w Niemczech
W Niemczech Rosjanie próbowali sprowokować Ukraińców do konfliktu. Najpierw mężczyźni obrażali obywateli Ukrainy siedzących na ławce. Następnie 16-letni Rosjanin uderzył Ukraińca i zabrał mu zegarek. Jakie kroki podjęła niemiecka policja? Czytaj w artykule dla Ukrayina.pl
-
Amerykański generał: Zachód boi się wyzwolenia Krymu. USA obawia się rosyjskiej bomby nuklearnej
Według zachodnich polityków wyzwolenie Krymu może skłonić Rosję do rozpoczęcia konfliktu nuklearnego. Ponadto dla wielu ludzi Rosja pozostaje "potężnym państwem" i nie wyobrażają sobie scenariusza, w którym kraj ten mógłby się kiedyś rozpaść. Frederick "Ben" Hodges uważa, że Ukraina ma potencjał do wyzwolenia tymczasowo okupowanego półwyspu.