Relacja z Ukrainy
-
Nowy sekretarz generalny NATO Mark Rutte z wizytą w Kijowie. "Ukraina będzie w Sojuszu"
Nowy sekretarz NATO pojechał do Kijowa, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. To pierwsza podróż Marka Ruttego od czasu objęcia urzędu. - Ukraina staje się silniejsza z dnia na dzień, bardziej zintegrowana z NATO i lepiej przygotowana niż kiedykolwiek do przystąpienia do naszego Sojuszu - powiedział Rutte w Kijowie.
-
IPN Ukrainy zgodził się na ekshumacje rodziny pani Karoliny. "To przełom" [WYWIAD]
Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej pozytywnie rozpatrzył wniosek Karoliny Romanowskiej, która chce pochować swoją rodzinę, zabitą na Wołyniu. W masowym grobie może spoczywać nawet kilkadziesiąt osób, w tym 18 osób z rodziny pani Karoliny. W tej mogile mogą być też Ukraińcy, zabici przez UPA. - Pochówek naszych przodków powinien nas łączyć, a nie dzielić - mówi w rozmowie z nami Karolina.
-
Dramatyczna sytuacja w Pokrowsku. Żołnierz: Rosjanie atakują samochody mieszkańców
Kierunek pokrowski pozostaje najgorętszym obszarem walk. Rosjanie kontynuują ostrzały miasta, nie rezygnując przy tym z prób ofensywy. Po zajęciu przez nich Wuhłedaru Pokrowsk może znaleźć się w jeszcze większym niebezpieczeństwie. Żołnierze stacjonujący w okolicach Pokrowska mówią, że rosyjskie wojska ostrzeliwują samochody mieszkańców, którzy próbują opuścić miasto.
-
Wuhłedar w rękach Rosjan. Walka o miasto trwała ponad 2 lata
Rosjanie zajęli Wuhłedar w Donbasie. Miasto było bronione przez ukraińską 72. Brygadę Zmechanizowaną ponad 2 lata. - Ukraińskie jednostki zostały wycofane z miejscowości w celu ratowania życia wojskowych i sprzętu wojskowego oraz zajęcia pozycji do dalszych działań. W warunkach, w jakich znalazła się 72. brygada, utrzymanie miasta było niemożliwe - mówią ukraińscy eksperci.
-
Ekshumacje na Wołyniu. "Jesteśmy na to otwarci". Rozmowa z wicemarszałkinią ukraińskiego parlamentu
Czy Polska nadal jest jednym z najbliższych sojuszników Ukrainy? Czy Kijów zgodzi się na ekshumacje ofiar Wołynia i czy kryzys w polsko-ukraińskich relacjach, o którym rozpisują się gazety, naprawdę istnieje? O tym i nie tylko rozmawiamy z wiceprzewodniczącą Rady Najwyższej Ukrainy Ołeną Kondratiuk. Jest polityczką wywodzącą się z partii Batkiwszczyna, której założycielką w 1999 roku była Julia Tymoszenko.
-
Abp Szewczuk: Ideologia putinizmu głęboko zakorzeniła się w świadomości Rosjan
W Ukrainie weszła w życie ustawa o ochronie porządku konstytucyjnego w zakresie działalności organizacji religijnych. Celem regulacji jest zakaz działalności organizacji związanych z Rosyjską Cerkwią Prawosławną. W wywiadzie dla Ukrayina.pl zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Światosław Szewczuk mówi m. in. o tym, jak Kijów broni państwa także w środowisku religijnym.
-
"Alarmujący raport". Rosja może planować ataki na elektrownie atomowe. Czy jest ryzyko incydentu jądrowego?
Ukraińskie władze ostrzegają zagranicznych partnerów o planach Rosji, dotyczących ataków na trzy elektrownie atomowe. Eksperci wskazują, że Rosjanie najprawdopodobniej będą celować w podstacje energetyczne. Może to doprowadzić do poważnych problemów w ukraińskim sektorze energetycznym. - Najgorszy scenariusz to wyłączenie elektrowni atomowej i powstanie incydentu jądrowego - mówią ukraińscy eksperci.
-
Kijów przygotowuje kontrofensywę? "Pomoc z USA może zawierać tajny sprzęt"
USA ogłosiły nowy pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 7,9 mld dolarów. Środki te zostaną przeznaczone na dostawy broni i systemów obrony powietrznej. Jak zauważył w rozmowie z Ukrayina.pl ekspert wojskowy Ołeksandr Kowałenko, Kijów dostanie sprzęt do obrony, a nie działań ofensywnych. Możliwe jednak, że pomoc z USA będzie zawierać sprzęt objęty klauzulą tajności.
-
Zachód pełen obaw. Ukraiński politolog: USA obawiają się eskalacji wojny z Rosją. To już trwa
Czy USA zaakceptują plan zwycięstwa Zełenskiego? Ukraiński politolog Ihor Todorow wyraził przekonanie, że ten dokument może zostać zaakceptowany tylko częściowo. Z kolei ekspert Wołodymyr Fesenko uważa, że niektóre punkty tego dokumentu mogą zostać poparte dopiero przez następnego prezydenta USA.
-
Miliardy dolarów z USA dla Ukrainy. Ekspert: Administracja Bidena przeszła ewolucję
USA ogłosiły kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 7,9 mld dolarów. Środki zostaną przeznaczone na dostawy broni i systemów obrony powietrznej, a także szkolenie pilotów F-16. Kijów otrzyma między innymi bomby lotnicze JSOW. - Administracja Bidena przeszła pewną ewolucję w podejściu do Ukrainy i podjęła wiele ważnych decyzji - mówi ukraiński ekspert Władysław Faraponow.
-
Petr Pavel szczerze o zakończeniu wojny. Bez ustępstw się nie obejdzie? Ekspert: To nie jest najgorsza opcja
Prezydent Czech Petr Pavel powiedział, że Ukraina powinna stawiać sobie realistyczne cele i zaakceptować fakt, że część jej terytorium pozostanie pod kontrolą Rosji. - Proponuje plan B, który wcale nie jest najgorszą alternatywą, jeśli plan A nie zostanie zrealizowany - mówi ukraiński ekspert Ołeksandr Musijenko. Już 26 września prezydent Zełenski może ujawnić więcej szczegółów dotyczących planu dalszych działań.
-
Czy plan Zełenskiego zmusi Rosję do pokoju? Politolog: Działania dyplomatyczne są drugorzędne
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreśla, że jego plan zwycięstwa nie przewiduje współpracy z Rosją. Jakie opcje zakończenia wojny może zawierać ten dokument i w jaki sposób można skłonić Moskwę do zaprzestania działań zbrojnych? - Plan zwycięstwa to sygnał dla Moskwy, że nie wygrają tej wojny i że ich sytuacja jest beznadziejna - mówi ukraiński politolog Ihor Rejterowycz w rozmowie z nami.
-
Jak wygląda ukraiński plan zwycięstwa? Opracowano go w pełnej tajemnicy
Wołodymyr Zełenski przywiózł do USA Plan Zwycięstwa, który ma przedstawić prezydentowi Joe Bidenowi, a także Kamali Harris i Donaldowi Trumpowi. Jakie punkty zawiera ten dokument? Niektóre można wywnioskować z wywiadów Zełenskiego dla zachodnich mediów, jednak główna treść planu pozostaje największą tajemnicą. Czy nowa strategia Ukrainy może nas zaskoczyć?
-
Żołnierz: Wojna może się zakończyć w przyszłym roku. Jesień będzie decydująca
Kijów chce zakończenia wojny na swoich warunkach. Kreml cały czas stawia na swoim. Ukraińscy żołnierze w okopach z kolei są zmęczeni niepewnością. Nie wiedzą, ile jeszcze będą musieli tak żyć i kiedy ten horror się skończy. - Być może negocjacje w przyszłym roku do czegoś doprowadzą - taką nadzieję wyraził ukraiński wojskowy Kyrylo Sazonow. Wierzy, że jeśli rosyjski potencjał wojskowy się wyczerpie, to wojna skończy się już w 2025 roku. Czy to możliwe?
-
Zełenski w USA pokaże Bidenowi plan zwycięstwa Ukrainy. Ekspert: Bez Indii i Chin to tylko gadanie
Już w czwartek, 26 września, Wołodymyr Zełenski ma przedstawić w Białym Domu plan zwycięstwa Ukrainy. Jego realizacja zdaniem Kijowa rzuci Putina na kolana i zmusi go do zakończenia wojny. Nie wszyscy wierzą, że to zadziała. - Plan Zełenskiego może zawierać pewne kompromisy, ale rozmowy o zakończeniu wojny bez Indii, Rosji i Chin to tylko rozmowy - uważa były współpracownik ukraińskich służb Iwan Stupak.
-
Ukraińcy pomagają usuwać skutki powodzi. "Nie jesteście sami"
Dolny Śląsk zmaga się ze skutkami powodzi, a na pomoc mieszkańcom ruszyli wolontariusze z różnych regionów, w tym obywatele Ukrainy. Wspólnie sprzątają zniszczone domy i dostarczają niezbędną pomoc. - Mieszkańcy czują, że nie są sami z tą tragedią - mówi jeden z wolontariuszy, podkreślając niezwykłą solidarność w obliczu katastrofy.
-
Jej miasto jest okupowane przez Rosjan. Spotyka się z dziadkami przy linii frontu
Syreny tu wyją bez przerwy, dachy drżą od pobliskich wybuchów. Na skrzyżowaniu starsza pani sprzedaje warzywa z własnego ogródka, a jabłka za darmo można zerwać z drzewa. Tak wygląda Drużkiwka, miasteczko położone przy linii frontu w Donbasie, w którym przez rok nie było ani prądu, ani wody. - Ludzie oswoili się z wybuchami i nauczyli się je rozróżniać - mówi w rozmowie z Ukrayina.pl Liza Sekretarenko, która niedawno opuściła miasto.
-
Ataki na cele w głębi Rosji. Jasna deklaracja Parlamentu Europejskiego. Z Kremla już płyną groźby
Parlament Europejski wezwał do zniesienia ograniczeń, które uniemożliwiają Ukrainie wykorzystywanie zachodniej broni do ataków na cele wojskowe w Rosji. Eksperci przewidują, że uderzenia w głąb terytorium Rosji będą możliwe, gdy Ukraina otrzyma odpowiednie pociski dalekiego zasięgu. Prezydent Wołodymyr Zełenski podkreśla, że Rosja już przerzuca swój sprzęt dalej od granicy.
-
Ukraińcy zaatakowali nową bronią? W Rosji w powietrze wyleciał magazyn rakiet
Siły ukraińskie uderzyły w rosyjski skład amunicji w obwodzie twerskim. Arsenał, zbudowany w 2018 roku, przechowywał różne systemy, pociski i bomby. Eksplozje w wyniku trafienia były tak potężne, że doszło do niewielkiego trzęsienia ziemi. Ukraińskie wojsko mogło wykorzystać do tego ataku nową broń, piszą ukraińskie portale.
-
Ukraińcy budują umocnienia we Wrocławiu. "To nasz drugi dom. Zrobimy wszystko, aby go chronić"
Według prognoz Odra we Wrocławiu ma osiągnąć najwyższy poziom w nocy ze środy na czwartek. Ukraińcy mieszkający w stolicy Dolnego Śląska aktywnie angażują się w budowanie i wzmacnianie wałów. - To miasto, w którym żyjemy, nasz drugi dom. Musimy zrobić wszystko, aby było bezpieczne - powiedział w rozmowie z nami jeden z mieszkańców, pochodzący z Ukrainy.
-
Czy Rosjanie zdobędą Pokrowsk? Dramatyczne relacje mieszkańców. "Tam nie da się już żyć"
Rosjanie nieustannie niszczą Pokrowsk. Mieszkańcy ewakuowani do Dniepra opowiadają, że miasto jest bombardowane codziennie, a ocalałych budynków jest coraz mniej. Rosja nie zmniejsza intensywności ofensywy w Donbasie, a ich wojska szturmują ukraińskie pozycje, napotykając jednak na pewne przeszkody. Czy wojskom rosyjskim uda się zająć Pokrowsk jesienią?
-
Ukraińcy pomagają powodzianom. "Wiem jak to jest, kiedy twój dom zalewa wielka woda"
Zalane domy i ulice, zerwane przeprawy mostowe, brak gazu i prądu. Miasta na Śląsku i Opolszczyźnie w wyniku powodzi wyglądają jak po katastrofie. Poziom wody w wielu miejscach przekroczył ten, który osiągnął w 1997 roku, podczas powodzi tysiąclecia. Ukraińcy organizują zbiórki, żeby pomóc powodzianom. - Straciłam dom po tym, jak Rosjanie wysadzili tamę w obwodzie chersońskim. Rozumiemy ten ból jak nikt inny - mówi Anastazja.
-
Blinken w Kijowie i Warszawie. Ukraina coraz bliżej zgody na użycie zachodnich rakiet do uderzania w Rosji?
Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken spotkał się w czwartek z prezydentem Andrzejem Dudą, wziął także udział w konferencji z szefem MSZ Radosławem Sikorskim. Dzień wcześniej odwiedził Ukrainę. Ukraińscy politolodzy przypuszczają, że już niedługo Kijów może dostać pozwolenie na uderzenia zachodnią bronią dalekiego zasięgu w głębi Rosji.